Rast britskej ekonomiky sa na konci vlaňajška výrazne spomalil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 11. februára (TASR) - Tempo rastu britskej ekonomiky sa na konci vlaňajška výrazne spomalilo. Hlavným dôvodom je neistota týkajúca sa brexitu. Celoročná expanzia bola vlani najslabšia od roku 2012.

Hrubý domáci produkt (HDP) vo 4. štvrťroku 2019 medzikvartálne stúpol len o 0,2 % po zvýšení o 0,6 % v 3. kvartáli, uviedol britský štatistický úrad ONS. V decembri ekonomika klesla o 0,4 %, čo bolo najviac od roku 2016.

Dôvodom spomalenia expanzie v posledných troch mesiacoch vlaňajška bolo zníženie firemných investícií štvrtý kvartál po sebe. To je ich najdlhší nepretržitý pokles od finančnej krízy. Ďalším negatívnym faktorom bolo oslabenie globálnej ekonomiky, ktoré zasiahlo obchod.

Spotrebiteľské výdavky sa v poslednom kvartáli vlaňajška zvýšili o 0,4 %. Firemné investície však padli o 1,4 %. To bolo ich najprudšie zníženie od roku 2015. Tempo rastu sektora služieb, ktorý je dominantným v britskej ekonomike, sa spomalilo na 0,4 %.

V decembri klesli všetky dôležité sektory britskej ekonomiky. Výrobný sektor zaznamenal kontrakciu šiesty mesiac po sebe, čo je najviac od finančnej krízy. Zníženie HDP bolo najprudšie od marca 2016.

V medziročnom porovnaní HDP v posledných troch mesiacoch vlaňajška expandoval o 1,3, čo bolo najmenej od 2. kvartála 2012.

Tempo rastu britskej ekonomiky sa v roku 2018 spomalilo na 1,4 % z 1,8 % v roku 2017 a bolo najslabšie od roku 2012. Britská centrálna banka (BoE) v tomto roku počíta s ďalším znížením tempa expanzie na 1,2 %. Očakáva sa, že to bude najhorší rok pre britskú ekonomiku od roku 2009, pričom experti varujú, že v prípade brexitu bez dohody, môže ekonomika upadnúť do recesie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.