Inflácia v Británii dosiahla v januári 2-ročné minimum

Britské zástavy vejú pred parlamentom v Londýne. Foto: TASR/AP

Londýn 13. februára (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Británii spomalili v januári tempo rastu výraznejšie, než predpokladali analytici, pričom ich rast bol najslabší za posledné dva roky. Uviedol to v stredu britský štatistický úrad ONS.

Spotrebiteľské ceny sa v januári zvýšili medziročne o 1,8 % po 2,1-percentnom raste v decembri. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali spomalenie rastu na 1,9 %. K spomaleniu inflácie prispeli nižšie ceny elektriny, plynu a benzínu, dodal ONS.

Najvýraznejší rast spotrebiteľských cien zaznamenala Británia v novembri 2017. Vtedy sa ceny zvýšili medziročne o 3,1 %, čo predstavovalo najvýraznejší rast za päť rokov. Britské domácnosti tak v tom čase čelili omnoho vyššiemu rastu cien než v priemere obyvatelia Európskej únie.

V súčasnosti už rozdiely nie sú také výrazné, ekonómovia ale upozorňujú, že v prípade brexitu bez dohody by inflácia mohla opäť výrazne zrýchliť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.