Premiér Sánchez vyhlásil predčasné voľby na 28. apríla

Na archívnej snímke Pedro Sánchez. Foto: TASR/AP

Madrid 15. februára (TASR) - V Španielsku sa uskutočnia 28. apríla predčasné parlamentné voľby. Rozhodol o tom socialistický premiér Pedro Sánchez, ktorý oznámil tento termín v piatok v Madride, uviedla agentúra DPA.

Politickú krízu v Španielsku vyvolalo v stredu hlasovanie parlamentu, ktorý odmietol návrh zákona o vládnych výdavkoch na rok 2019, predložený Sánchezovou menšinovou vládou. Opozícia v reakcii vyzvala premiéra na vypísanie predčasných volieb v čo najskoršom možnom termíne.

Nadchádzajúce voľby budú v Španielsku už tretie za menej ako štyri roky. Pôjde o ďalší z prejavov čoraz väčšej roztrieštenosti politickej scény v tejto krajine, kde v debatách majú popredné miesto snahy regiónu Katalánsko o nezávislosť, komentovala agentúra AP.

Sánchez bol aj v rámci vlastnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) pod nátlakom, aby skrátil svoje pôsobenie vo funkcii.

Vládnuci socialisti majú v parlamente menej než štvrtinu kresiel a na presadenie rozpočtu potrebovali podporu menších regionálnych strán. Obe katalánske strany, ktoré podporujú nezávislosť tohto územia, však vopred avizovali, že budú hlasovať proti.

Predseda konzervatívnej Ľudovej strany (PP) Pablo Casado označil stredajšie schvaľovanie rozpočtu za "faktické hlasovanie o dôvere Pedrovi Sánchezovi".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.