Spotrebiteľské ceny vzrástli o 1,1 %, najviac zdraželi potraviny

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 15. februára (TASR) - Spotrebiteľské ceny v januári vzrástli oproti decembru minulého roka v priemere o 1,1 %, pričom najviac, o tri percentá, sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov. Medzimesačne sa, naopak, znížili ceny odevov a obuvi, v doprave, poštách a spojoch, nábytku a bytového zariadenia. Nezmenené zostali ceny vzdelávania, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Rast cien potravín najviac ovplyvnilo zvýšenie cien ovocia o 11 %, zeleniny o 5,4 % a chleba a obilnín o 5,4 %. Na zvýšenie cien o 1,8 % v oblasti bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, vplývali najmä vyššie ceny elektriny o 6,7 % a tepelnej energie o 6,1 %. V januári vzrástli o 1,3 % ceny alkoholických nápojov a tabaku, ceny rozličných tovarov a služieb sa zvýšili o 1 %. Za rekreáciu a kultúru si Slováci v medzimesačnom porovnaní priplatia 0,6 %, za zdravotníctvo 0,5 % a v reštauráciách a hoteloch vzrástli ceny o 0,2 %.

Pokles cien v doprave ovplyvnili nižšie ceny prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 0,9 %, keď o 1,6 % klesli ceny palív a mazadiel pre prostriedky osobnej dopravy. Na zníženie cien v odbore pošty a spoje o 0,3 % pôsobili najmä nižšie ceny telefónnych zariadení o 1,3 % a telefónnych služieb o 0,3 %.

Medziročne, v porovnaní s januárom 2018, sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,2 %. Najviac vzrástli ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 4,3 %, rozličné tovary a služby zdraželi o 3,8 %, služby reštaurácií a hotelov o 3,5 %. Alkoholické nápoje a tabak medziročne zdraželi o 2,1 %. Oproti januáru 2018 klesli iba ceny v doprave, a to o 1,8 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.