USA: India má právo brániť sa pred cezhraničným terorizmom

Indickí vojaci prichádzajú na miesto štvrtkového výbuchu v Pampore, v indickej časti Kašmíru 15. februára 2019. Foto: TASR/AP

Naí Dillí 16. februára (TASR) - USA vyhlásili, že podporujú právo Indie brániť sa pred cezhraničným terorizmom po tom, ako vo štvrtok pri bombovom útoku v indickej časti Kašmíru zahynulo 44 príslušníkov indickej polovojenskej polície. S odvolaním sa na informácie indického ministerstva zahraničných vecí o tom v sobotu informovala agentúra DPA.

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton telefonoval svojmu indickému kolegovi Adžitovi Dovalovi, "aby vyjadril sústrasť a hnev" nad útokom, ku ktorému sa prihlásila v Pakistane sídliaca islamistická skupina Džaiše Mohammad.

Bolton zároveň podporil právo Indie na obranu pred cezhraničným terorizmom a ponúkol Naí Dillí pomoc pri dolapení páchateľov a ich priamych podporovateľov.

India tvrdí, že má dôkazy o tom, že Džaiše Mohammad je podporovaná jej úhlavným nepriateľom — Pakistanom. Vláda v Naí Dillí už v tejto súvislosti vyzvala Islamabad, aby zasiahol voči organizácii a jej vodcom.

"Obaja poradcovia pre národnú bezpečnosť sa zaviazali, že sa postarajú o to, aby Pakistan prestal byť bezpečným útočiskom pre Džaiše Mohammad, ako aj iné teroristické skupiny útočiace na Indiu, Spojené štáty a ostatné krajiny v regióne," vyhlásili v piatok predstavitelia indického ministerstva zahraničných vecí.

Výbuch auta s výbušninami zasiahol konvoj vozidiel s príslušníkmi Centrálnych rezervných policajných síl (CRPF) približne 20 kilometrov juhovýchodne od kašmírskeho hlavného mesta Šrínagar. Desiatky ďalších ľudí utrpeli zranenia. CRPF sú polovojenská organizácia, ktorá spolupracuje s indickou armádou na potlačení 30 rokov trvajúceho povstania v Kašmíre.

India má podľa odhadov v Kašmíre 500.000 vojakov. Himalájsky región je rozdelený medzi Indiu a Pakistan od roku 1947, keď obe krajiny v získali nezávislosť od Británie. Islamabad i Naí Dillí si nárokujú celý Kašmír, v ktorého indickej časti bojujú povstalci od roku 1989 za nezávislosť alebo pripojenie k Pakistanu. Povstanie si už vyžiadalo desaťtisíce životov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.