Skip to content

Dnešný dátum:

streda, 30 apríla, 2025
0
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop
Menu
0
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop

Vláda zriadila Radu vlády SR pre politiku súdržnosti

13 marca, 2019
Menej ako minúta čítania minút čítania
Na snímke vľavo premiér SR Peter Pellegrini a vpravo podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Richard Raši počas 143. rokovania vlády SR 27. februára 2019 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 13. marca (TASR) – Koordinovať prípravu Partnerskej dohody Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027 bude Rada vlády SR pre politiku súdržnosti 2021 až 2027. Vláda ju zriadila a jej štatút ako koordinačného, poradného a iniciatívneho orgánu vlády odsúhlasila v stredu na základe materiálu z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Podľa jej štatútu sa činnosť rady týka politiky súdržnosti, najmä využívania Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu plus, Kohézneho fondu, ako aj iných európskych a vnútroštátnych finančných mechanizmov, súvisiacich s podporou politiky súdržnosti.

Rada vlády odporúča kabinetu mechanizmus implementácie a programy na uvedené programové obdobie, ich príslušnosť k rezortom, obsahový a finančný rámec jednotlivých programov a dohliada v spolupráci s ďalšími inštitúciami na realizáciu tejto partnerskej dohody aj programov SR na obdobie 2021 až 2027. „Rada prijíma k prerokúvaným materiálom stanovisko vo forme uznesenia rady, ktoré má pre vládu charakter odporúčania,“ uvádza sa v štatúte.

Predsedom rady vlády je vicepremiér pre investície a informatizáciu, podpredsedami minister financií a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, členmi ministri a ďalší. Tento orgán vlády zasadá podľa potreby, spravidla raz za 3 mesiace.

Po započítaní mimorozpočtových programov by Európska únia mala v rokoch 2021 – 2027 hospodáriť s 1308,84 miliardy eur v bežných cenách, čo v stálych cenách roku 2018 predstavuje 1160,61 miliardy eur.

Alokácia Slovenska pre politiku súdržnosti by podľa návrhu Európskej komisie mala poklesnúť o 22 %, na 11,77 miliardy eur (v stálych cenách roku 2018). V bežných cenách by alokácia SR mala predstavovať 13,3 miliardy eur. Slovensko by však aj naďalej malo patriť medzi členské štáty s najvyššou mierou pomoci na obyvateľa, a to vo výške 310 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia