V austrálskom Sydney uvedú kolekciu najnovších slovenských filmov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Alexandra Moštková

Bratislava 26. marca (TASR) - V programe Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii sa predstaví päť celovečerných a štyri krátkometrážne súčasné slovenské filmy. Zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) ich doplní film Signum laudis (1980) Martina Hollého, ktorý sa premietne s krátkou snímkou Len lístok poľnej pošty (1977) Petra Solana. "Obe digitálne reštaurované diela budú uvedené v austrálskej premiére," informovala TASR Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ. Šiesty ročník podujatia v Sydney sa koná od 27. do 31. marca.

Otváracím filmom festivalu je dráma Jan Palach (2018) Roberta Sedláčka, ktorá na základe dostupných faktických prameňov zobrazuje posledné mesiace Palachovho života. Počas slávnostného večera bude ako predfilm uvedená študentská snímka Poetika Anima (2018) režisérky Kriss Sagan, nenaratívny animovaný film o žene, ktorá transformuje svoju úzkosť v tekutom časopriestore. "Film vznikol na motívy rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou režisérkiných denníkových zápiskov a svetovú premiéru mal na MFF Varšava," dodala Nôtová.

Súčasnú kinematografiu budú reprezentovať aj filmy Dôverný nepriateľ (2018) Karla Janáka, Pivnica (2018) Igora Vološina, Sloboda (2017) Jana Speckenbacha a rozprávka Dušana Rapoša Keď draka bolí hlava (2018). Z krátkometrážnej tvorby premietnu filmy Žltá (2017) Ivany Šebestovej pred filmom Miloša Formana Hoří, má panenko, Journey (2018) Mareka Jasaňa pred filmom Chata na prodej Tomáša Pavlíčka a Posledný autobus (2011) režisérskej dvojice Ivana Laučíková a Martin Snopek pred dokumentárnym filmom Robert Vano - Příběh člověka Adolfa Ziku.

Český a slovenský filmový festival v Austrálii vznikol v roku 2014 so zámerom prezentovať českú a slovenskú kinematografiu divákom v Sydney, každoročne uvádza nové filmy i snímky staršieho dáta. Súčasťou festivalu, ktorý organizuje ARINA s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, sú aj sprievodné podujatia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.