Slovensko dnes čakajú silné búrky s krúpami

Ilustračné foto Foto: TASR/Ján Siman

Bratislava 8. júla (TASR) - Vo väčšine slovenských regiónov dnes treba rátať s búrkami, ktoré môžu sprevádzať aj krúpy a intenzívne lejaky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu prvého stupňa. Tá platí pre celé Slovensko s výnimkou východu, a to do 20.00 h, v niektorých okresoch do 22.00 h.

"S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 17 až 21 m/s," uvádzajú na svojom webe meteorológovia.

Búrky môžu podľa SHMÚ priniesť výrazný prechodný vzostup hladín malých riek a výskyt povodňových úkazov mimo tokov ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Pre okresy na západe Slovenska vyhlásili kvôli búrkam výstrahu 2. stupňa
Na západnom Slovensku dnes dopoludnia meteorológovia očakávajú silné búrky s krúpami. Pre západoslovenské okresy s výnimkou Bratislavy, Senca, Pezinka a Malaciek vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu druhého stupňa, ktorá platí do 12.00 h.

"S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 - 60 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 15 - 25 m/s. Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," upozorňujú na svojom webe meteorológovia.

Na celom Slovensku, s výnimikou okresov východného Slovenska dnes pre očakávaný výskyt búrok platí do 20.00 h výstraha prvého stupňa. Meterológovia upozorňujú, že búrky môžu sprevádzať krúpy a intenzívne lejaky. "S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 17 - 25 m/s," uvádza SHMÚ.

Búrky môžu podľa SHMÚ priniesť výrazný prechodný vzostup hladín malých riek a výskyt povodňových úkazov mimo tokov ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.