Kauzu prípravy 4 vrážd nemôžu uzavrieť pre práceneschopnosť Tobiáša L.

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 9. júla (TASR) - Viac ako rok sa riadne nepojednávalo pred senátom Okresného súdu Bratislava I v kauze prípravy štyroch vrážd. Dôvodom je dlhodobá práceneschopnosť a vážny zdravotný stav obžalovaného Tobiáša L.

"Hlavné pojednávanie je odročené na neurčito. Súdu bola doručená lekárska správa o vážnej operácii obžalovaného. Súd pravidelne vyzýva obžalovaného a jeho obhajcu na doloženie aktuálneho zdravotného stavu," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. Minulý rok v decembri sa Tobiáš L. písomne ospravedlnil pre dlhodobú práceneschopnosť, predtým v októbri bola zase práceneschopná prísediaca členka senátu.

Naposledy súd v tejto kauze riadne konal koncom mája 2013, keď vypočul jedného svedka a pôvodne si mal vypočuť aj zvukové záznamy, ale v pojednávacej miestnosti to nebolo možné. Vo veci sa konalo na začiatku decembra 2012, keď vypovedal predvolaný znalec. Ten uviedol, že obžalovaný trpel duševnou poruchou. Potvrdil to na základe znaleckého posudku z roku 2005, teda z obdobia, keď si mal Tobiáš L. vraždy naplánovať. Jeho rozpoznávacie a ovládacie schopnosti však podľa znalca táto porucha neovplyvnila.

V pozadí kauzy je miliónový spor o spoločnosť Rašelina Quido, na ktorý obžalovaný neustále upozorňuje.

Tobiáš L. si podľa obžaloby objednal u Antona K. zavraždenie bývalého príslušníka SIS Michala Hrbáčka, podnikateľa Branislava Prieložného, bývalého siskára Michala Lieskovského a advokátky Gabriely Matúškovej. Za každého mal zaplatiť 10.000 dolárov.

Anton K. vystupoval ako svedok aj v kauze vývozu ukradnutých áut do zahraničia, ktorý organizoval údajný zločinecký boss Volodymyr Y., a v kauze dvoch vrážd, ktoré mal spáchať tento ukrajinský gang. Z dvoch vrážd však napokon súdy Volodymyra Y. a jeho troch komplicov bratislavské súdy právoplatne oslobodili.

Na Antona K. sa vzťahovala prezidentská amnestia exprezidenta Ivana Gašparoviča za jeho inú trestnú činnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.