Záchranári ratovali v masíve Kežmarského štíte českého turistu

Turisti počas túry pod Lomnickým a Kežmarským štítom (vpravo). Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta

Vysoké Tatry 19. júla (TASR) – Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) spolu s kolegami z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) dnes ráno za pomoci leteckej techniky a navijaka vyslobodili 27- ročného českého turistu, ktorý uviazol v masíve Kežmarského štítu.

Ako uvádza oficiálna stránka HZS, turista už v piatok (18.7.) večer požiadal záchranárov o pomoc. Po výstupe na Kežmarský štít sa rozhodol zostúpiť do Skalnatej dolinky, žiaľ nesprávne odbočil a dostal sa do horolezeckého terénu, kde si bez horolezeckého vybavenia nedokázal pomôcť.

Záchranári okamžite požiadali o spoluprácu VZZS, ktorá zobrala na palubu dvoch záchranárov HZS. Počasie sa v tých chvíľach zhoršilo a nedovolilo pomôcť uviaznutému pomocou leteckej techniky. Záchranári HZS boli vysadení v doline a nadviazali s českým turistom kontakt. Uviaznutý bol bez zranení. Pre prichádzajúcu tmu už nebolo možné opätovné nasadenie leteckej techniky, záchranári sa preto rozhodli pokračovať v záchrannej akcii v skorých ranných hodinách.

Ráno boli ideálne letové podmienky a záchranári uviaznutému turistovi pomohli a vrtuľníkom ho previezli do Starého Smokovca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.