Až štvrtina skontrolovaných predajní s pneumatikami má nedostatky

Výroba vysokorýchlostných pneumatík v Matador Púchov. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 21. júla (TASR) – Zo 69 skontrolovaných prevádzok, ktoré ponúkajú pneumatiky, našli inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) nedostatky v 18 prípadoch, čo predstavuje 26 % predajní. Cieľom celoslovenskej kontrolnej akcie z mája tohto roka bolo overiť plnenie povinností v súvislosti s označovaním pneumatík, vyplývajúcich z legislatívy Európskej únie (EÚ). Informuje o tom SOI na svojej internetovej stránke.

Predmetom kontroly boli pneumatiky kategórií C1, C2 a C3 vyrobené po 1. júli 2012. Inšpektori zisťovali, či sa na trh neuvádzajú a nedistribuujú bez označenia triedou palivovej úspornosti, triedou a nameranou hodnotou vonkajšieho hluku valenia a triedou priľnavosti za mokra. Kontroly vykonali v kamenných aj elektronických obchodoch, takzvaných e-shopoch.

Výsledky skúmania potvrdili len ojedinelé nedodržanie nariadenia EÚ, a to v troch prevádzkach, teda v 4 % všetkých preverených predajní. Porušenie našli kontrolóri v jednej kamennej predajni s jedným druhom pneumatiky v celkovej hodnote 186 eur a v dvoch e-shopoch pri celom ponúkanom sortimente pneumatík. "Uvedené výsledky kontrol poukazujú na dobré právne povedomie hlavných zodpovedných, ktorí vyrábajú a uvádzajú pneumatiky na trh aj s potrebnými informáciami v zmysle nariadenia," uviedla hovorkyňa SOI Danuša Krkošová.

Pri kontrolách však inšpektori zaznamenali aj nedodržanie všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré sú už dlhodobo platné. Takéto nedostatky sa vyskytli v 17 prevádzkach, tvoriacich 25 % z celkového počtu. Išlo napríklad o vydávanie dokladov o kúpe a ich úplnosť, predaj po lehote spotreby, oznam o zákaze fajčenia, označenie predajnou a jednotkovou cenou, označenie prevádzky či zverejnenie reklamačného poriadku. "Zistenia poukazujú na slabé právne povedomie a znalosti dlhodobo platných právnych predpisov samotnými predávajúcimi," doplnila Krkošová.

Všetky nedostatky sú kontrolované prevádzky povinné odstrániť. "Charakter a početnosť negatívnych zistení v oblasti všeobecne záväzných právnych predpisov znamená potrebu SOI venovať sa kontrolám špecializovaných predajní aj v budúcom období," uzavrela jej hovorkyňa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.