Od novinky v testovaní si biatlonistky dosť sľubujú, najmä bystré oko

Slovenská reprezentantka v biatlone Terézia Poliaková počas premiérového testovania z hľadiska rýchlosti reakčného času prsta pri stlačení kohútika pri odpaľovaní výstrelu zo zbrane v priestoroch Fit arény v Banskej Bystrici 22. júla 2014. Foto: TASR/Branislav Račko

Banská Bystrica 22. júla (TASR) - Prí ženskej biatlonovej reprezentácii sa neustále niečo zaujímavé deje. Tentoraz pozornosť vyvolala novinka v testovaní, dievčatá si na trenažéri merali reakčný čas počas streľby a v banskobystrickej Fit aréne zabojovali o každú tisícinku.

"Pre naše ženy je testovanie svalových disbalancií novinka, takéto niečo nikdy neabsolvovali," povedal tréner reprezentácie Pavel Kobela. "Dôležité bude, aby sme o narušení pohybov vedeli a teda o tom, ktoré partie tela majú slabšie, ktoré silnejšie a podľa toho upravili tréningy. Je to aj o prevencii zdravotných problémov, bolesti chrbta a ramena sa vyskytujú neustále a my musíme reagovať na rôzne preťaženia organizmu a kompenzovať námahu."

Takéto testy zopakuje reprezentácia v októbri. Pavel Kobela: "Chceme vedieť, či tréningový program bude účinný a svalová sila harmonicky porastie. Aj test koordinácie na balančnej plošine majú dievčatá za sebou, a to bolo pre nás ďalšie dôležité meranie. Momentálne dievčatá trénujú komplexne v Osrblí na kolieskových lyžiach a od 10. augusta vycestujú do Obertilliachu na stredohorskú prípravu."

Gereková testy vyzdvihla

Slovenské reprezentantky v biatlone Terézia Poliaková (vľavo) a Jana Gereková (vpravo) počas premiérového testovania z hľadiska rýchlosti reakčného času prsta pri stlačení kohútika pri odpaľovaní výstrelu zo zbrane v priestoroch Fit arény v Banskej Bystrici 22. júla 2014. Foto: TASR/Branislav Račko

Biatlonistka Jana Gereková testy vyzdvihla. "Ešte nikdy sme takéto merania nerobili, sama som zvedavá, čo to povie a aké budú výsledky. Každý rok niečo nové pribudne, testuje sa, vyhodnocuje, no zima bude asi opäť o niečom inom. Vždy však treba testovanie zodpovedne vyhodnotiť a s údajmi ďalej pracovať, aby priniesli efekt a zveľadili vo výkonoch každú z nás. Z testu na rýchlosť reakčného času mám dobrý pocit a zdá sa mi, že som dopadla celkom dobre. A ani to nejaké únavné nebolo," zasmiala sa.

Aj u ďalšj biatlonistky Terézii Poliakovej vzbudilo testovanie značnú pozornosť. "Sama som zvedavá, čo z toho vyplynie. V biatlone sa posúvame neustále hore a testy poslúžia na odhaľovanie rezerv. Reakčný čas pri streľbe prináša čísla na úrovni stotín až tisícin, dobre načasovať streľbu je veľmi dôležité. Ja mám s reakciou problémy, vidieť to aj na samotnej streľbe a len dúfam, že toto testovanie nám v niečom pomôže."

Za pozoruhodným testovaním slovenskej biatlonovej reprezentácie stojí samotný biatlonový zväz a spolupráca s kondičným špecialistom Romanom Švantnerom, lekárom Miroslavom Sylvestrom a Kamilom Povrazníkom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.