R. Procházka stratil morálne právo byť gazdom pravice, tvrdí R. Sulík

Richard Sulík Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 23. júla (TASR) - Predseda strany Sieť Radoslav Procházka stratil morálne právo byť gazdom pravice. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder SaS Richard Sulík v reakcii na zverejnenú nahrávku medzi Procházkom a šéfom OĽaNO Igorom Matovičom. Procházka už skôr otvorene hovoril, že má ambíciu byť gazdom pravice.

"Myslím si, že nahrávka je pravá a nebola účelovo zostrihaná. Považujem to za smutný príbeh. My sme pána Procházku pred niekoľkými týždňami vyzvali, aby uspokojivo odpovedal na všetky otázky okolo financovania, táto výzva žiaľ nebola naplnená," odkázal Sulík.

Nahrávku vyhotovil Matovič, Procházka sa priznal, že je to jeho hlas. Poznamenal však, že to bolo účelovo zostrihané. Aktéri na nahrávke preberajú viacero tém. Prvou je spôsob úhrady inzercie. "Tá baba, čo bola od teba, hovorila, že to viete platiť tak, že časť oficiálne, časť neoficiálne. Tak ty musíš povedať, že koľko, že jak to chceš," hovorí Matovič. "Pol na pol," odpovedá Procházkov hlas s tým, že pri takom objeme to nemá kto ako odkontrolovať.

Nahrávka sa venuje aj celkovým nákladom na Procházkovu kampaň. Náklady na ňu Procházkov hlas najskôr odhaduje na 600.000 eur, následne to koriguje na pol milióna. Politik oficiálne priznal len 250.000 eur. Procházka k tomu následne povedal, že šlo o hrubý, a preto nevyhnutne nepresný odhad, ktorý sa nepotvrdil, lebo mu došli peniaze.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár vydal už na začiatku júna pokyn, aby prokurátor generálnej prokuratúry preveril medializované informácie v prípade prezidentskej kampane Radoslava Procházku. "Z taktického hľadiska Generálna prokuratúra SR nebude špecifikovať úkony, ktoré realizuje. Teraz sa pán poslanec Matovič 26. júna obrátil na generálneho prokurátora so žiadosťou o vydanie stanoviska vo veci uplatňovania paragrafu 377 odseku 1 Trestného zákona a o zaslanie vyjadrenia, obsahujúceho jednoznačný právny názor na výklad tohto uvedeného zákonného ustanovenia," uviedla pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Ako ďalej zdôraznila, listom Matovičovi z 15. júla bolo oznámené, že zákon o prokuratúre neumožňuje, aby prokurátor dával výhľadové stanoviská k právnym predpisom iným orgánom a ani iným právnickým a fyzickým osobám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.