Bratislavská samospráva prichádza s programom Adopcie zelene

Ilustračné foto Foto: J&T REAL ESTATE, a.s.

Bratislava 24. júla (TASR) - Bratislavská samospráva po skúsenostiach z iných európskych metropol prichádza s inovatívnym, zeleným programom Adopcie zelene. Ide o projekt, ktorý vytvára základný rámec pre aktívne zapájanie externých partnerov, privátne subjekty či dobrovoľníkov do starostlivosti o zelené plochy v rámci celej slovenskej metropoly. TASR informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

"Program určuje jasné pravidlá, definuje podmienky, ktoré sú viazané nielen na výsadbu nových stromov, kríkov, ale taktiež na podmienky komplexnej starostlivosti o už vysadenú, existujúcu zeleň. Týmto krokom chce magistrát zároveň eliminovať samovoľné vysádzanie alergénnych, inváznych druhov verejnej zelene a vysádzanie stromov v ochranných pásmach podzemných inžinierskych sietí, v tesnej blízkosti bytových domov," uviedol Andrassy.

Každý subjekt, ktorý sa zapojí do programu, môže svoje aktivity, projekty realizovať na verejných priestranstvách, ktoré sú vo vlastníctve hlavného mesta SR. "Partner samosprávy by pritom mal byť schopný udržať svoj projekt minimálne tri roky bez toho, aby do procesu muselo finančne vstupovať mesto. Odborné útvary samosprávy však budú maximálne súčinné v odbornej oblasti, metodickom usmernení žiadateľa," vysvetlil Andrassy.

Týmto programom reaguje vedenie mesta na požiadavky viacerých firiem pôsobiacich v Bratislave, ktoré prejavili záujem bojovať s vizuálnym smogom zelenými projektmi, avšak pre realizáciu ich myšlienok bolo nevyhnutné vytvoriť jasný, transparentný rámec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.