Poistnú zmluvu by si mal každý pozorne prečítať

Bratislava 31. júla (TASR) - Poistenie majetku je spôsob, ako v prípade jeho poškodenia, prípadne zničenia eliminovať nemalé finančné straty. Ukazuje sa to najmä teraz, keď búrky, dážď, víchrice, o ktoré nie je núdza najmä v týchto dňoch, ničia nielen prírodu, ale aj majetok ľudí.

Nie je však málo prípadov, keď si poistenec myslí, že je poistkou zabezpečený proti všetkým rizikám, avšak pri uplatňovaní si nároku zistí, že poistná zmluva neobsahuje práve tú jeho udalosť. Na vine je nielen poisťovňa, ktorá ho nedostatočne oboznámi s rozsahom poistenia, ale aj samotný poistenec, ktorý si často ani podrobne neprečíta poistnú zmluvu.

"Veľmi dôležité pri výbere poistenia je správne pomenovanie rizík poškodenia majetku, ktoré môžu nastať nečakane a neočakávane vo vzťahu k nehnuteľnosti. Riziká, voči ktorým by si mali ľudia chrániť svoj majetok, sú hlavne tieto - požiar, výbuch, priamy a nepriamy úder blesku, povodeň a záplava, víchrica, krupobitie, zosuv pôdy, zrútenie skál alebo zemín, pád predmetov, voda unikajúca z vodovodných zariadení, škody spôsobené snehom a námrazou, zemetrasenie, krádež, vandalizmus, náraz dopravného prostriedku, rozbitie skla... atď. Čoraz častejšia je povodeň alebo záplava," hovorí Igor Čečko, výkonný riaditeľ spoločnosti Finanzpartner.

Ako zdôrazňuje, treba rozlišovať medzi povodňou a záplavou. Povodeň je prechodný vzostup hladiny vodného toku nad úroveň brehu a záplava je zatopenie pozemku pri vzostupe hladiny vody počas povodne. Cena krytia za všetky tieto riziká sa pohybuje od 70 do 100 eur ročne.

Každá poistná zmluva obsahuje aj všetky všeobecné poistné podmienky, všetky zmluvné dojednania a rozsah krytia rizík, ktoré by si mal klient od svojho finančného agenta jasne vysvetliť a pomenovať. Nájsť vhodné poistenie a vysvetliť, čo všetko toto poistenie obsahuje, je hlavná úloha finančného agenta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.