V Gánovciach pribudnú ďalšie diela, ktoré poukážu na život v praveku

Gánovce 17. septembra (TASR) – V areáli Národnej prírodnej pamiatky Hrádok v obci Gánovce neďaleko Popradu, ktorý je známy nájdením výliatku mozgu neandertálskeho človeka, v súčasnosti pracujú umelci na vytvorení ďalších diel. Deje sa tak v rámci druhého ročníka umeleckého sympózia tzv. land artu, teda umenia inštalovaného v prírodnom prostredí.

"Nadväzujeme na úspešný prvý ročník, kedy sa v septembri minulého roku podarilo vytvoriť niekoľko úžasných umeleckých inštalácií a tiež na maliarsky plenér, kde bola vytvorená minigaléria obrazov v budove nášho obecného úradu," objasnil pre TASR Karol Piovarcsy z Občianskeho združenia Neandertal. Podobne ako vlani, aj tento rok sa pod Tatrami stretli profesionálni umelci z viacerých krajín. Pod vedením ruských akademických maliarov, Michaila Seliščeva z Rostova a Andreja Šeboldajeva z Moskovskej univerzity budú až do piatka 19. septembra tvoriť svoje diela siedmi umelci s tematikou Záhady života od praveku po súčasnosť.

Dôležitou stránkou podujatia je podľa Piovarcsyho participácia obyvateľov obce na samotnom podujatí, keďže mnohí sa tiež zapoja aj priamo do práce umelcov. "Všetky aktivity sú výlučne na dobrovoľnej báze s podporou obce Gánovce a jej obyvateľov. Hostia budú bývať v niekoľkých rodinách, zabezpečíme im tiež stravu, tento rok sa nám však nepodarí zafinancovať ich dopravu. Prišli teda na svoje náklady a za svoje výtvory nechcú nič. Minulý rok sa im tu tak páčilo, že mnohí prišli opäť, a to bez nároku na akýkoľvek honorár," upozornil Piovarcsy. Prišli umelci z Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, ktorí tu boli už aj v lani, ale pod Tatry zavítali aj traja noví, dve umelkyne z Kyjeva a jeden umelec z Moskvy. Tvoriť budú z kameňa, dreva, železa i skla plastiky, ktoré by mali poukázať na život od praveku až po súčasnosť. Bielorusi by mali vytvoriť amonita, zvieratko z doby prvohôr, pribudnúť by tu mala aj mozaika so zvieratami a ľuďmi, ostatné diela budú prekvapením aj pre samotných organizátorov sympózia.

Myšlienka zorganizovania tohto podujatia je súčasťou širšej idey zveľaďovať a chrániť unikátne archeologické dedičstvo obce Gánovce a vytvoriť v budúcnosti Geopark Neadertal Gánovce. Zároveň chcú miesto, odkiaľ pochádza najstarší Slovák s vekom asi 120.000 rokov, spropagovať a zveľaďovať. "Ďalším cieľom je vytvárať priestor na dlhodobé spolupôsobenie tých obyvateľov obce, ktorí sú aktívni a nie je im ľahostajné miesto, kde žijú, preto ho chcú rozvíjať a obohatiť pre príjemnejší a bohatší život," zdôraznil Piovarcsy. Sympózium sa uskutoční pod patronátom občianskych združení Neadertal a Machaon International a obce Gánovce a vyvrcholí slávnostnou vernisážou v sobotu 20. septembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.