Od začiatku krízy na Ukrajine hrá NATO deštruktívnu rolu, tvrdí Lavrov

Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

Moskva 17. septembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tvrdí, že NATO tlačí kyjevskú vládu k silovému riešeniu konfliktu na východnej Ukrajine. Lavrov to vyhlásil v rozhovore pre dnešnú, Rusku venovanú prílohu španielskeho denníka El País.

Podľa Lavrova sa Ukrajina ocitla na križovatke dvoch ciest: buď pôjde cestou mieru a konštruktívneho dialógu, alebo sa vydá na cestu autoritárskej a nacionalisticko-radikálnej diktatúry. Lavrov podotkol, že voľba je v rukách ukrajinského ľudu.

Šéf ruskej diplomacie v rozhovore podľa agentúry ITAR-TASS zopakoval, že na Ukrajine treba okrem dodržiavania prímeria začať paralelne s "inkluzívnym vnútroukrajinským dialógom" za účasti všetkých politických strán a regiónov.

V snahe nedopustiť ďalšiu eskaláciu konfliktu Lavrov považuje za mimoriadne dôležitú "zdržanlivosť vonkajších hráčov, všetkých, bez výnimky". Lavrov vyjadril ľútosť nad krokmi "niektorých západných partnerov", ktorí namiesto serióznej analýzy politických a ekonomických problémov Ukrajiny "zodpovednosť za všetko, čo sa deje, bezdôvodne zvaľujú na Rusko".

Upozornil aj na informačnú vojnu, ktorá sa proti Rusku vedie v médiách, pričom však zdôraznil, že obvinenia proti Rusku nikdy nesprevádzali fakty a dôkazy.

Lavrov poukázal aj na deštruktívnu rolu NATO počas celej vnútroukrajinskej krízy. "Aliancia sa vydala smerom k posilňovaniu vojenského potenciálu Ukrajiny, ktorý sa - ako je známe - používa proti civilnému obyvateľstvu," uviedol ruský minister, podľa ktorého tým vedenie NATO "fakticky podnecuje Kyjev na silové riešenie" krízy.

Závery nedávneho vrcholného summitu NATO i plány na spoločné vojenské cvičenie Ukrajiny a NATO podľa Lavrova povedú k zhoršeniu situácie a prehĺbeniu rozkolu v ukrajinskej spoločnosti. Napriek tomu Lavrov zopakoval, že Rusko je pripravené spolupracovať so západnými partnermi na riešení krízy na Ukrajine. Pripomenul v tejto súvislosti mierový plán, ktorý 3. septembra zverejnil ruský prezident Vladimir Putin, ako aj ženevský protokol o urovnaní ukrajinskej krízy podpísaný 17. apríla.

Šéf ruskej diplomacie konštatoval, že prímerie uzavreté na Ukrajine sa vo všeobecnosti dodržiava. Priznal, že dochádza k ojedinelým prípadom streľby z ťažkých zbraní, ale uviedol, že najdôležitejšie je, aby prestrelky neprerástli do nových bojov.

Humanitárnu situáciu na východe Ukrajiny označil Lavrov za katastrofálnu. Poukázal na 830.000 ukrajinských utečencov, ktorých Rusko prichýlilo v uplynulých piatich mesiacoch, a uviedol, že jeho krajina bude východu Ukrajiny aj naďalej poskytovať humanitárnu pomoc. Zdôraznil, že tento problém bude s približovaním sa zimy čoraz pálčivejší.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.