Počet žiadostí o sprístupnenie dokumentov ÚPN výrazne stúpol

Ústav pamäti národa Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Bratislava 18. septembra (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) dostal minulý rok 205 žiadostí fyzických osôb o sprístupnenie dokumentov po bývalých bezpečnostných zložkách štátu z obdobia rokov 1939 až 1989. V porovnaní s rokom 2012 je to nárast až o 88 percent. Vyplýva to z Výročnej správy ÚPN za rok 2013, o ktorej na úvod siedmeho rokovacieho dňa 37. schôdze hovoria poslanci Národnej rady SR.

S vyžiadanými dokumentmi sa vlani oboznámilo 57 osôb, ústav pre nich pripravil a sprístupnil celkovo 4301 strán dokumentov. Z grafu zverejneného v dokumente vyplýva, že historicky najnižší počet žiadostí ÚPN zaznamenal v roku 2012, a to 109. Najviac - 4295 ich bolo v roku 2003, odvtedy počet žiadostí s výnimkou dvoch rokov postupne klesal.

Cez obed sa poslanci vrátia k nedokončenej diskusii o situácii na Ukrajine, ktorú na dnešnom spoločnom zasadnutí Zahraničného výboru NR SR a Výboru NR SR pre európske záležitosti nestihli uzavrieť.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku straníckeho kolegu Petra Gažiho. Poslanca zaujímajú závery nedávnej premiérovej tlačovej besedy, na ktorej hovoril o plnení druhého opatrenia zo sociálneho balíčka. Zoltán Daniš (Smer-SD) chce zase vedieť, ako je vláda pripravená realizovať aj ďalšie opatrenia z tohto zoznamu.

O. Krajňák volá po novom sídle pre ÚPN, z rezortu dopravy musí odísť

Nová budova pre Ústav pamäti národa (ÚPN) v čase 25. výročia Novembra'89 by bola prejavom snahy štátu vyrovnať sa s komunistickou minulosťou. Vyhlásil to dnes v parlamente šéf ÚPN Ondrej Krajňák s tým, že úrad od svojho vzniku sídli len v prenajatých priestoroch.

ÚPN sa aktuálne nachádza v budove ministerstva dopravy, pričom mu už 30. októbra 2014 končí nájomná zmluva. "Bolo mi oznámené, že minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) nehodlá zmluvu s ÚPN obnoviť, obrátil som sa preto na vládu so žiadosťou o riešenie situácie," vysvetlil poslancom Krajňák.

Podľa jeho slov partnerské inštitúcie ÚPN v krajinách strednej a východnej Európy majú dôstojné štátne budovy. "Tie svedčia o dôležitosti ich postavenia a vzťahu spoločnosti voči nim," zdôraznil.

Vo výročnej správe ÚPN o jeho činnosti v roku 2013, ktorú dnes poslanci vzali na vedomie, sa píše, že ústav dostal minulý rok 205 žiadostí fyzických osôb o sprístupnenie dokumentov po bývalých bezpečnostných zložkách štátu z obdobia rokov 1939 až 1989. V porovnaní s rokom 2012 je to nárast až o 88 percent.

S vyžiadanými dokumentmi sa vlani oboznámilo 57 osôb, ústav pre nich pripravil a sprístupnil celkovo 4301 strán dokumentov. Z grafu zverejneného v dokumente vyplýva, že historicky najnižší počet žiadostí ÚPN zaznamenal v roku 2012, a to 109. Najviac - 4295 ich bolo v roku 2003, odvtedy počet žiadostí s výnimkou dvoch rokov postupne klesal.

ÚPN je verejnoprávna ustanovizeň so sídlom v Bratislave zriadená zákonom o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu z rokov 1939 až 1989 a o založení Ústavu pamäti národa. Medzi jeho úlohy patrí úplne a nestranne hodnotiť obdobie neslobody, sprístupňovať dokumenty o prenasledovaní osôb, zverejňovať údaje o vykonávateľoch tohto prenasledovania, dávať podnety na trestné stíhanie zločinov a trestných činov, poskytovať potrebné informácie orgánom verejnej moci, systematicky zhromažďovať a odborne dokumentačne spracovávať všetky druhy informácií, dokladov a dokumentov vzťahujúcich sa na obdobie neslobody, propagovať myšlienky slobody a obrany demokracie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.