Testosterónové prípravky zabrzdia starnutie, vedci to spochybňujú

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Washington 18. septembra (TASR) - Experti amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) sa vyjadrili, že existuje iba málo dôkazov potvrdzujúcich účinok liečiv posilňujúcich testosterón na bežné známky starnutia. Miliónom amerických mužov, ktorí ich užívajú, FDA odkazuje, že sú potrebné rozsiahlejšie štúdie, kým im ich bude môcť odporučiť.

Informovala o tom agentúra Associated Press.

Panel poradcov FDA odporúča výrobcom a predajcom týchto stimulantov, ktoré sa stali na americkom trhu hitom, aby preformulovali ich označenie. Musí z neho byť jasné, že nebol dokázaný ich vplyv na zvrátenie bežných problémov starnutia, ako je slabnutie pohlavného pudu, únava či úbytok svalstva.

Hoci experti odporučili obmedzenie používania testosterónových prípravkov, priznávajú, že iba ťažko ovplyvnia zvyk lekárov predpisovať ich pacientom.

Testosterónové liečivá sú obrovským trhom v objeme miliárd amerických dolárov, ktorý poháňa priemysel reklamy na nové tabletky, náplasti, gély a injekcie sľubujúce pomôcť od starnutia. Ich propagačné kampane spájajú nízku hladinu testosterónu s rozličnými problémami starších mužov, dodala AP.

2 žab zsl

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.