Prímerie na Ukrajine opäť porušili, separatisti odsúvajú zbrane

Pouliční hudobníci hrajú v meste Doneck, 22. septembra 2014 Foto: TASR/AP

Kyjev 23. septembra (TASR) - Napriek prímeriu na východe Ukrajiny naďalej pokračujú boje. Za uplynulých 24 hodín boli pozície ukrajinskej armády ostreľované proruskými separatistami niekoľko desiatok ráz, uviedli dnes ukrajinské agentúry UNIAN a Ukrinform.

Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk, vedúci Centra vojenských a politických štúdií, na ktorého sa agentúry odvolali, na svojej facebookovej stránke informoval, že protivládne sily opäť použili mínomety, delostrelectvo a ručné strelné zbrane.

Tymčuk a spolu s ním aj ďalší vojenskí analytici upozorňujú, že sa objavuje čoraz viac dôkazov o tom, že samozvané republiky na východe Ukrajiny - Donecká a Luhanská (DĽR a LĽR) - sa pod dohľadom a s podporou Moskvy chcú zmocniť celého Donbasu. Svedčí o tom podľa nich budovanie skladov zbraní, opravárenských dielní a ďalšej vojenskej infraštruktúry na územiach kontrolovaných proruskými separatistami.

Vedenie ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) však tvrdí, že vedenie oboch samozvaných republík pristúpilo k realizácii jednotlivých bodov mierového plánu na urovnanie situácie na východe Ukrajiny. Potvrdenie toho RNBO vidí v tom, že ukrajinská pohraničná služba za ostatných 24 hodín nezaznamenala v pohraničí s Ruskom let žiadneho bezpilotného lietadla. Tymčuk však upozornil, že "po mieri nie je ani slychu", keď sú pozície ukrajinskej armády denne terčom ostreľovania.

V súlade s memorandom podpísaným v Minsku začiatkom uplynulého víkendu začala v pondelok ukrajinská armáda prípravu na odsun svojich ťažkých zbraní do vzdialenosti 15 kilometrov od frontovej línie. Oznámil to hovorca RNBO Andrij Lysenko s tým, že "prípravu na odsun možno považovať za začiatok odsunu". Vysvetlil, že ukrajinská armáda pripravuje pre techniku zhromaždiská tak, aby "bola kedykoľvek pripravená na použitie".

Agentúra ITAR-TASS informovala, že s odsunom ťažkej bojovej techniky začalo dnes aj vedenie DĽR. "Plníme podmienky dohody a na rozdiel od ukrajinskej strany sťahujeme ťažkú techniku," vyhlásil minister obrany DĽR Vladimir Kononov.

Jedným z bodov minského memoranda je aj výmena zajatcov, ktorá sa najbližšie uskutoční v stredu.

Náčelník vyšetrovacej správy ukrajinskej tajnej služby (SBU) Vasilij Vovk dnes podľa agentúry UNIAN informoval, že v zajatí proruských síl je ešte najmenej 700 príslušníkov ukrajinskej armády, vojsk ministerstva vnútra, Národnej gardy a dobrovoľníkov. SBU podľa neho stále dostáva správy o nezvestných osobách, ktoré sa pohybovali v oblasti bojov na východe Ukrajiny. SBU momentálne registruje 1700 nezvestných.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.