Všetky odposluchy v roku 2013 boli zákonné, najviac odpočúvala polícia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 23. septembra (TASR) - Krajské súdy a Špecializovaný trestný súd dostali v roku 2013 dovedna 2039 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie informačno-technických prostriedkov (ITP). Súdy vyhoveli 1921 žiadostiam vrátane predĺženia lehôt na odpočúvanie, 112 zamietli. Vyplýva to zo Správy Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť o stave použitia ITP za rok 2013, ktorú dnes poslanci zobrali na vedomie s tým, že všetky odpočúvania boli zákonné.

Podobne ako v iné roky aj vlani najviac odpočúvala polícia. Muži zákona podali na súdy spolu 1597 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie ITP, v prípade 1496 žiadostí im bolo vyhovené, 101 súdy zamietli. Druhým subjektom, ktorý nasadzoval odposluchy najčastejšie, bola SIS. Tajná služba podala vlani 235 žiadostí, zamietnutých bolo päť.

Kriminálny úrad finančnej správy SR podal celkovo 127 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie ITP, súdy päť zamietli. V roku 2013 odpočúvalo aj Vojenské spravodajstvo. Z 80 žiadostí cez súdy neprešla jedna.

Možnosť odposluchov minulý rok nevyužil len Zbor väzenskej a justičnej stráže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.