Strana TIP podľa jej predsedu prináša novú kultúru do politiky

Na snímke sprava predseda strany Tomáš Hudec a podpredsedovia Jana Vološinová, Ivana Augustinská a Martin Schwantzer. Foto: FOTO TASR/Dušan Hein

Bratislava 23. septembra (TASR) - Priniesť novú kultúru do zdravého súťaženia politických subjektov, poskytnúť informácie o hospodárení, riadení a činnosti nielen strany, ale aj zvolených zástupcov je účelom projektu Transparentná strana. Ten na dnešnej tlačovej konferencii predstavil predseda strany TIP Tomáš Hudec.

Manažér projektu Jozef Petráš pripomenul, že TIP takýmto spôsobom zvyšuje transparentnosť vysoko nad rámec, ktorý ukladá platná legislatíva. Rozdelený je do troch oblastí, a to financovanie strany a narábanie s majetkom; jej chod a spravovanie; činnosť volených predstaviteľov vo verejnom sektore.

Strana na projekte pracuje od júna tohto roka. Zavádzanie protikorupčných opatrení transparentných nástrojov sa má ukončiť v januári budúceho roka. Prvé protikorupčné nástroje v oblasti financovania sa na portáli transparentnastrana.sk objavia v novembri. K nim bude patriť transparentný účet, databáza faktúr, ale aj vlastný elektronický aukčný dom. Neskôr k nim pribudnú informácie o hospodárení regionálnych kancelárií.

Od decembra bude zverejnená databáza profilov verejných funkcionárov, primátorov, starostov a poslancov strany TIP. V nej budú zverejnené informácie o účasti na zasadnutiach orgánov, do ktorých boli zvolení. Etický kódex voleného predstaviteľa samosprávy strany zase viaže k zverejňovaniu prípadov konfliktu záujmov, výkazov služobných ciest, školení či priznávaní darov. V databáze profilov budú tiež informácie o hlasovaniach, interpeláciách alebo predložených legislatívnych iniciatívach.

Ako podotkol Hudec, týmto projektom chcú nielen získať dôveru voličov, ale aj ich záujem o voľby ako také a zvýšenie účasti v nich. Strana sa usiluje o dobrý výsledok v jesenných komunálnych voľbách. Má v nich cez 400 kandidátov, ktorí dobrovoľne podpísal etický kódex. Podľa Hudeca sú ohlasy verejnosti na tento projekt pozitívne. "Chceme takto tvoriť novú politiku bližšiu k občanom," zdôraznil.

Rovnako priblížil financovanie strany. Tohtoročné príjmy sa predpokladajú na úrovni okolo 900.000 eur, z toho 35 percent tvoria dary a 3,5 percenta členské príspevky, zvyšok pôžičky a úvery. Na svoju prvú volebnú kampaň na voľby do Európskeho parlamentu vynaložila 300.000 eur a na komunálnu kampaň plánuje investovať do 250.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.