A. Hlina chce posilniť ochranu prírody cez ombudsmana

Alojz Hlina Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 24. septembra (TASR) - Na ochranu životného prostredia by mal dozerať aj environmentálny ombudsman. Jeho zriadenie navrhuje poslanec NR SR Alojz Hlina v novele zákona o ochrane prírody. O právnej norme diskutujú poslanci na úvod desiateho rokovacieho dňa 37. schôdze parlamentu.

Environmentálny ombudsman má byť nezávislý orgán, ktorý sa podieľa na ochrane životného prostredia pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov ochrany prírody, ak je ich konanie v rozpore so zákonom o ochrane prírody, či iným všeobecne záväzným právnym predpisom. Jeho sídlom má byť mesto Vysoké Tatry. Environmentálneho ombudsmana má na päť rokov menovať minister životného prostredia, a to na návrh Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Hlina počíta s tým, že na environmentálneho ombudsmana sa bude môcť obrátiť každý, kto sa domnieva, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov ochrany prírody boli porušené ustanovenia tohto zákona, alebo iného všeobecne záväzného právneho predpisu na úseku ochrany životného prostredia.

Na programe schôdze sú ešte ďalšie tri Hlinove návrhy. Dosiahnuť chce zmeny pri určovaní otcovstva, ako aj zamedzenie nevýhodným predajom či prenájmom majetku vyšších územných celkov a obcí. Plénum dnes zároveň rozhodne o konečnej podobe vyhlásenia k Ukrajine, ktorému poslanci venovali dlhé hodiny diskusie. To budú posledné úlohy pléna v rámci 37. schôdze.

Po jej skončení sa poslanci ešte nerozídu. Opozícia vyzbierala 33 podpisov a v piatok (19.9.) podala návrh na zvolanie mimoriadneho rokovania. Jeho obsahom majú byť návrhy opozičných zákonov, ktoré Smer-SD z programu schôdze vyradil. Na začiatku tohto rokovania sa však bude hlasovať o programe. Ak neprejde, schôdza sa skončí skôr, ako sa začne. Doterajšie viacnásobné pokusy opozície vrátiť jej body do programu riadnej schôdze nevyšli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.