Islamský štát ovláda už štvrtinu krajiny, varuje iracký premiér

Bojovníci z Islamského štátu severne od irackého štátu Mosul. Foto: TASR/AP

New York 24. septembra (TASR) - Nový iracký premiér Hajdar Abádí vyjadril obavy, že po prípadnej porážke Islamského štátu (IS) by mohla zaujať jeho miesto iná teroristická organizácia.

Súčasne pripustil, že bojovníci IS ovládajú už štvrtinu Iraku a dostali sa až na predmestia Bagdadu, oznámila dnes stanica CNN.

Abádí ocenil rozhodnutie Spojených štátov a ich arabských spojencov začať letecké údery na pozície IS v susednej Sýrii. Vyjadril pritom nádej, že prispejú k definitívnej porážke tejto džihádistickej skupiny. Medzinárodné spoločenstvo však malo podľa neho voči IS zasiahnuť už skôr.

"Ja osobne som šťastný, že všetci vidia toto nebezpečenstvo, takže voči nemu niečo podniknú. A dúfam, že ... to urobia správne a nie svojím vlastným spôsobom," uviedol v utorkovom rozhovore pre CNN iracký šiitský premiér, ktorý nastúpil do úradu len 8. septembra. Interview poskytol v New Yorku, kde sa zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN.

V tejto súvislosti kritizoval americkú armádu za podľa neho nedostatočnú koordináciu náletov voči IS v Iraku s irackými pozemnými silami.

Abádí vyjadril presvedčenie, že na oslobodení území, ktoré momentálne kontroluje IS, by sa mali v prvom rade podieľať samotní obyvatelia, v čom by ich mala podporovať iracká armáda. Po konsolidácii pomerov by ale už v Iraku nemali existovať žiadne ozbrojené milície operujúce na vlastnú päsť, ale všetky by sa mali dostať pod kontrolu štátu.

Šéf irackej vlády tiež uviedol, že Irak má šancu prežiť ako jednotná krajina len v prípade úspešného zapojenia menšinových sunnitov do politického rozhodovania v Bagdade.

"Myslím, že to dokážeme. Musíme ... Toto je naša krajina. Ak nebudeme spolupracovať, nezaslúžime si štát," vyhlásil Abádí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.