Slovensko bude naďalej dobrovoľne prispievať do OECD

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 24. septembra (TASR) - Slovensko bude ďalšie tri roky dobrovoľne prispievať na spoločné projekty Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Tak ako doteraz to bude 70.000 eur ročne. Súhlasila s tým dnes vláda.

Dobrovoľné príspevky platia jednotlivé členské krajiny OECD podľa vlastných priorít a finančných možností. Majú charakter spolufinancovania, pričom spravidla vyššiu časť nákladov projektov znáša samotná organizácia. SR už tradične patrí medzi päť členských štátov OECD, ktoré poskytujú najmenšie dobrovoľné príspevky.

"Doterajšia prax potvrdzuje, že poskytovanie príspevkov tohto typu vplýva na vnímanie členskej krajiny, jej imidž v organizácii," vysvetľuje rezort diplomacie.

Aktivity Slovenska vo vzťahu k OECD by mali byť premietnuté do budúcich projektov v oblasti konsolidácie verejných financií, bankového sektora, aktívnych politík trhu práce, efektívneho systému vzdelávania, vedy, výskumu, energetickej oblasti či životného prostredia.

Okrem toho Slovensko od získania plnoprávneho členstva v roku 2000 platí povinný príspevok. Jeho výška sa každoročne vypočíta podľa príspevkovej škály stanovenej na základe priemeru HDP danej krajiny za predchádzajúce tri roky. Ministerstvo zahraničných vecí rovnako odvádza členské príspevky do špecializovaných programov OECD prostredníctvom iných rezortov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.