3 OTÁZKY pre: Milana STANA, výtvarníka a humoristu


3 otázky pre Milana Stana, výtvarníka a vydavateľa

Stále je na čom sa smiať         

Zhováral sa Maroš M. BANČEJ, foto: archív 

Ste na poli humoru ako doma či už ako karikaturista, či vydavateľ legendárneho časopisu Kocúrkovo. Ako to je podľa vás so zmyslom Slovákov pre humor? Mení sa s dobou? Je ešte na čom sa smiať?

            Slováci vždy mali, majú a aj budú mať zmysel pre humor. Len v niektorých obdobiach ho bolo vidieť viac. Veď aj prvý slovenský román bol humorný a satirický – René príhody mládenca a skúsenosti od J. I. Bajzu. Za socializmu bolo viac času na rozprávanie anekdot, teraz je času pomenej, no s rozprávaním anekdot sa neprestalo. Napríklad: „Čo znamená skratka SaS? – Sami a Sebe.“ „Kto je to Fico? – Mečiar light!“ „Načo nám slúžia peniaze? – Na to, aby sme mohli prežiť túto dnešnú drahotu.“ Stále je na čom sa smiať.

Mimoriadne populárne sú vaše knihy mapujúce humor viažuci sa k jednotlivým mestám, obciam či regiónom Slovenska. Ktorý región je z tohto hľadiska najväčším ložiskom humoru?

            Využívam obrovský archív Kocúrkova, ktorý vydávam už 24 rokov, a postupne vydávam knihy anekdot na určité témy. Tak to bolo v knihe Slovensko v anekdotách. Dozviete sa z nej, na čom sa smiali naši predkovia, aký bol a je ľudový humor v rôznych slovenských mestách a dedinách. Anekdoty sú zoradené v abecednom poradí miest a obcí. Čo sa týka Slovenska, najbohatší región na humor je Záhorie. Tam si naozaj vedia vystreliť zo seba a zo svojich najbližších. Ale ani štiavnický Nácko, či ujo z Detvy sa nedajú zahanbiť.

Čo nové vyšlo a čo chystá vaše vydavateľstvo v najbližšom čase?

            Teraz som vydal knihu Slovenská republika v anekdotách 1993 – 2013, ktorá prináša prehľad anekdot o našich politikoch a vtipy, na ktorých sa smiali Slováci v predošlých dvadsiatich rokoch. Nájdete tu 2 595 anekdot a 232 karikatúr. Sú tam vtipy na prijatie eura, rôzne krízy – plynové, finančné, dlhové, hospodárske, o gorilách, o rozličných celebritách – veď začítajte sa a pripomeňte si tých dvadsať rokov!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.