3 OTÁZKY pre: Margitu KÁNIKOVÚ, autorku svedectva o A. Žarnovovi


Kániková Margita3 otázky pre: Margitu KÁNIKOVÚ, autorku svedectva o A. Žarnovovi

Nebol človek zadných vrátok

Zhováral sa Dušan D. KERNÝ

Zásluhou Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov ste vydali knihu V tieni púpavy. Čo vás motivovalo na jej napísanie?

Chcela som zhromaždiť všetko známe, vydať svedectvo o MUDr. Františkovi Šubíkovi, ktorý bol známejší pod pseudonymom Andrej Žarnov – básnik a matičiar, podpredseda Spolku slovenských spisovateľov. Najmä však  priniesť fakty o dlhom príbehu jeho rehabilitácie po roku 1989, sprístupniť všetko dostupné o procese v roku 1948, o väznení, o svedectvách statočných ľudí, ľavičiarov, rasovo prenasledovaných židovských lekárov, ktorí sa nebáli svedčiť v jeho prospech, keď mal byť súdený za činnosť v rokoch 1939 – 1945.

Aj po roku 1989 ho prenasledovala skutočnosť, že ako hlavný patológ prvej Slovenskej republiky bol v dvanásťčlennej komisii odborníkov, ktorá vydala správu o masovom vyvražďovaní poľských dôstojníkov v Katynskom lese sovietmi a stanovisko neodvolal...

Išlo o zločin z roku 1940, Nemci ho zverejnili v roku 1943 a doktor Šubík ani po roku 1945 a ani po februári 1948 na rozdiel od iných členov komisie svoje stanovisko nezmenil. Jeho konštatovanie bolo, že zločin spáchali sovietske bezpečnostné orgány – povedal, že nie je človekom zadných vrátok a za svojím odborným posudkom si stojí, ale potom sa už do smrti o tom nevyjadroval, ani v emigrácii v USA.

Je obdivuhodné, že ako rodinná príslušníčka hovoríte tak vecne a faktograficky o osude, ktorý je jedným z najdramatickejších v slovenskej histórii...

Išlo mi o to, aby boli známe všetky zdôvodnenia rehabilitačných rozhodnutí, ktorých sa ani MUDr. Šubík a ani jeho manželka už nedožili. Úsilie po roku 1989 trvalo celé desaťročie, pritom išlo o zrušenie skrivodlivého rozsudku z roku 1948. Okrem toho som chcela prispieť faktografiou o strýkovom príbehu. Napríklad nedarí sa zlikvidovať novinársku kačicu, ktorá neviem, ako vznikla, že útek z Trnavy a potom zo Záhoria v roku 1952 sa udial vďaka americkému vrtuľníku. Celý dovtedajší život a aj osudy rodiny v USA, smutný príbeh ich synov – to som chcela priblížiť.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.