Na programe dňa sú clá a migračná politika
Finančný trh zareagoval na zvolenie Donalda Trumpa oživením amerických akciových indexov, keďže prezidentov volebný program hovoril o poklese úrokových sadzieb a protekcionistickej podpore domácej výroby. Na druhej strane oslabili čínske akcie, keďže voči Číne počíta sa s uplatnením výrazne vyšších colných sadzieb, zatiaľ čo európske akcie a akcie do zelených projektov čiastočne oslabili.
Pre očakávaný nárast inflácie sa menej darí dlhopisovým fondom. Dolár posilnil a hodnota bitcoinu prekonáva hraničné maximá. Keďže republikáni okrem prezidentského kresla získali aj väčšinu v oboch komorách Kongresu, málokto pochybuje, že novozvolenému prezidentovi D. Trumpovi sa zrejme podarí presadiť väčšinu z toho, čo na prezidentských mítingoch sľuboval.
■ OTVORENÝ PROTEKCIONIZMUS
Pokiaľ ide o Trumpom presadzovaný protekcionizmus, treba pod ním rozumieť otvorené riziko obchodnej vojny voči všetkým, čo sa budú „stavať na zadné“, najmä voči Číne už spomínanými nadštandardnými percentami colných sadzieb. Určite sa počíta aj s výnimkami. Trebárs voči britskému exportu za podmienky, že Briti nebudú tak otvorene „koketovať“ s EÚ. To hospodárskemu rastu globálnej ekonomiky nepomôže. Dôvod? Počíta sa, že väčšie ekonomiky budú uplatňovať voči USA recipročné colné opatrenia, z čoho majú strach chudobnejšie americké domácnosti, ktoré boli doteraz zvyknuté nakupovať lacné čínske tovary. Obavy majú tiež americkí farmári, ktorí si dobre pamätajú, ako dopadla obchodná vojna s Čínou pri jeho prvom pôsobení v úrade amerického prezidenta. O organizovanej deportácii sme sa zatiaľ veľa nedozvedeli. Určite výrazne oslabí trh práce v sektoroch reštauračných služieb, ale aj v stavebníctve, v ktorých boli lacní emigranti vždy vítaní.
■ VYŠŠIE CLÁ
Čo prinesie hospodárska politika novozvoleného amerického prezidenta pod heslom Amerika na prvom mieste slovenskej exportne orientovanej ekonomike? Americký trh je pre nás z hľadiska objemu exportu ôsmy najdôležitejší. V tomto roku však zaznamenal pokles o vyše desať percent, pod ktorý sa podpísal predovšetkým automobilový priemysel. Pokiaľ to americký prezident so zavedením colných sadzieb myslí vážne, dotknú sa určite aj nášho automobilového priemyslu, keďže ten americký patrí medzi odvetvia, ktoré má od republikánov plnú podporu. Budúcnosť bude závisieť nielen od colnej sadzby, ale aj od schopnosti našich výrobcov zvýšené náklady prijateľne premietnuť do ceny. V tejto súvislosti však treba povedať, že náš export v tomto roku klesá nielen do USA, ale aj do Číny a najviac do Ruska. Na druhej strane, pokiaľ ide o slovenských investorov, ak zainvestovali do akciových fondov amerických firiem, „zarobili“. Uvedené konštatovanie však platí aj pre našich sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri, ktorých odvody investujú dôchodcovské správcovské spoločnosti najmä do zmiešaných a akciových fondov na druhej strane Atlantiku. A tým sa po oboznámení výsledku amerických prezidentských volieb zvlášť darilo. Budeme teda zvedaví, či sa podarí americkej ekonomike znížiť rozpočtový deficit len vyššími percentami colných sadzieb, a to dokonca aj pri znížení daňových sadzieb.
■ DOHADOVANIE O KLÍME
V súvislosti s konaním výročnej konferencie OSN o klíme, na ktorej vystúpil aj slovenský prezident Peter Pellegrini, sme tiež zvedaví, ako na závery bude reagovať budúca americká administratíva, keďže jej kandidát na prezidenta vyhlasoval, že v praktickej politike nebude akceptovať závery Parížskej dohody o klíme. Pre poriadok si pripomeňme, že jej závery požadovali aj zníženie globálneho tepla na zemeguli o 1,5 stupňa Celzia len cestou zníženia emisie skleníkových plynov. Dôvodom je domáca podpora ťažobných spoločností tak, aby sa obmedzili dovozy energetických komodít z iných častí sveta. Podľa názoru výkonného tajomníka OSN Simona Stiella však väčšina zúčastnených krajín potvrdila, že v znižovaní emisie skleníkových plynov bude pokračovať. V tejto súvislosti si pripomeňme, že USA je po Číne druhý najväčší znečisťovateľ životného prostredia, a preto by jeho doterajšie negatívne stanovisko mohlo ovplyvniť ostatných.
Róbert HÖLCZ ‒ Karikatúra: Andrej MIŠANEK