Skip to content

Dnešný dátum:

piatok, 4 apríla, 2025
Menu

Bránil cirkev pred tlakom komunistov

10 mája, 2017
Menej ako minúta čítania minút čítania

Od narodenia biskupa Andreja ŠKRÁBIKA uplynulo stotridsaťpäť rokov. Andrej ŠKRÁBIK sa narodil 13. mája 1882 v Rajci. Študoval na gymnáziu v Žiline a Nitre. Ako nadaného bohoslovca ho vtedajší nitriansky biskup Imrich Bende poslal študovať do Centrálneho seminára v Budapešti. V roku 1903 absolvoval v Budapešti štúdium teológie. Andreja Škrábika vysvätili za kňaza v roku 1904. Pôsobil potom v Nitrianskej diecéze. V roku 1905 sa stal aktuárom biskupskej kancelárie v Nitre. O rok neskôr začal pracovať ako biskupský ceremoniár u pomocného biskupa Viliama Battháynyho, od roku 1921 u biskupa Dr. Karola Kmeťka. Od roku 1917 pôsobil ako profesor fundamentálnej teológie.

V roku 1935 vymenovali A. Škrábika za generálneho vikára. Pápež Pius XII. ho o štyri roky na to vymenoval za nitrianskeho biskupa koadjútora. Biskupskú vysviacku prijal v Nitrianskej katedrále 17. septembra 1939 z rúk biskupa Kmeťka. Už takmer šesťdesiatročný prišiel Andrej Škrábik do Banskej Bystrice, kam ho v roku 1941 určil pápež Pius XII. ako biskupa koadjútora pre slabnúceho Mariána Blahu.

■ NOVÁTORSKÉ NÁZORY

Rozdiely oproti Nitre badal v tom, že vo farnostiach žili veriaci v diaspóre s evanjelikmi, iní boli pod vplyvom komunizmu otvorene proti cirkvi. Cirkevné majetky boli zadlžené a kňazský seminár bol na tom najhoršie. Škrábikove názory na vzťahy medzi biskupom a ľudom, pohľad na laický apoštolát a poslanie laikov boli na ten čas novátorské. Svojou skromnosťou a dobrosrdečnosťou si čoskoro získal dôveru kňazov i veriacich diecézy. Hneď začal opravovať biskupskú kúriu v Banskej Bystrici, ktorá dovtedy bola prenajatá banke. Andrej Škrábik už koncom roka 1941 presťahoval biskupský úrad zo Svätého Kríža nad Hronom (dnešný Žiar nad Hronom) do Banskej Bystrice a tiež skonsolidoval pomery v diecéznom seminári. Tým splnil požiadavku Svätej stolice.

Od augusta 1943 viedol diecézu v ťažkom období druhej svetovej vojny i Slovenského národného povstania. Spolu s veriacimi prežíval hrôzy vojny i povstania, počas ktorého neváhal podať pomocnú ruku všetkým bez rozdielu. Pomáhal prenasledovaným a ťažko znášal odsun po nemecky hovoriacich členov diecézy do zahraničia po roku 1945.

Po komunistickom prevrate vo februári 1948 s veriacimi prežíval útoky na cirkev. S bolestnou úzkosťou pozoroval nástup totalitnej komunistickej moci i neustále okliešťovanie práv cirkvi. Všetky jeho protesty proti bezpráviu boli bezvýsledné. Za svoje kritické postoje ku komunistickej ideológii ho postavili pred súd ako vlastizradcu. Iba smrť v roku 1950 ho uchránila pred utrpením, ktoré mu hrozilo od totalitného štátu.

Mons. ThDr. Andrej Škrábik zomrel 8. januára 1950. Je pochovaný v mestskom cintoríne v Banskej Bystrici v jednoduchom radovom hrobe. Krátko po jeho smrti sa začal totálny boj ateistického režimu proti cirkvi a jej predstaviteľom na Slovensku. Po jeho smrti bola diecéza bez biskupa dvadsaťtri rokov.

Od roku 1994 je podľa neho v meste Rajec pomenované Námestie Andreja Škrábika, do ktorého spadajú aj cirkevné školy, základná a stredná. Osemročné Gymnázium Andreja Škrábika nesie meno slávneho rajeckého rodáka a cirkevného hodnostára.

 

(rkh)

 

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia