Zachovanie suverenity národných parlamentov je kľúčové pre fungovanie EÚ. „V Bratislave vznikol projekt, ktorý pomôže Európskej únii prekonávať problémy.“ Oznámil to po skončení podujatia predseda Národnej rady Slovenskej republiky a pozývateľ – Andrej Danko. „Samit je veľmi dôležitý. Po bratislavskom summite lídrov EÚ je dôležité, aby aj predsedovia parlamentov diskutovali o budúcnosti EÚ po rozhodnutí Británie opustiť úniu,“ – potvrdil hodnotenie samitu aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Pripomeňme, že bratislavské stretnutie predstaviteľov európskych parlamentov – hoci tentoraz v neformálnej atmosfére – je dôležitým predstupňom konferencie európskych parlamentov, ktorú bude Bratislava organizovať v apríli budúceho roku a vzíde z nej deklarácia spoločného postupu národných parlamentov. Stane sa tak mesiac po oficiálnom začiatku rokovaní o odchode Veľkej Británie z EÚ.
- POZITÍVNE VÝSLEDKY
„Dnes sa podarilo po zdvihnutom prste v podobe brexitu diskutovať o tom, čo spôsobilo brexit a problémy v EÚ. Diskutovali sme, kde je hranica národnej politiky a kde sa začína európska politika. Riešili sme, ako zlepšiť postupy a rokovacie poriadky jednotlivých parlamentov, aby sme oveľa viac kontrolovali postupy vo vzťahu k EÚ,“ zhodnotil podujatie predseda NR SR. Pripomenul, že v súčasnosti je najdôležitejšou témou bezpečnosť Európskej únie a jej členských štátov. Podľa Andreja Danka treba ochrániť Shengenský priestor a eurozónu ako takú. Má k tomu prispieť aj vytvorenie a fungovanie spoločnej pobrežnej stráže. Ďalšou z tém bolo hľadanie odpovedí na otázku, ako a či ešte rozširovať Európsku úniu ako spoločenstvo štátov.
- EÚ ZROZUMITEĽNE
Európa by mala byť pre ľudí zrozumiteľnejšia, aj na tom sa v Bratislave dohodli predstavitelia národných parlamentov EÚ. Francúzsky hosť, predseda tamojšieho senátu Senátu Gérard Larcher zdôraznil myšlienku o „európskej blízkosti“. Má sa uskutočniť preto, „aby ľudia pochopili, že inštitúcie sú blízko. Otázka Európy a občanov je zásadnou témou tohto neformálneho summitu,“ povedal a pripomenul, že v programe takýchto stretnutí musí byť stále téma terorizmu, vzťahov s Ruskom, sýrska otázka a migrácia z destabilizovanej Afriky. „To sú otázky, ktorým sa máme venovať,“ zdôraznil Gérard Larcher a tiež bol jedným z hostí, ktorí atmosféru, obsah i zmysel bratislavského samitu hodnotili pozitívne.
- SCHULZOVO POSOLSTVO
Predseda Európskeho parlamentu Martin Shulz v Bratislave povedal, že pri prijímaní európskej legislatívy „by mali národné parlamenty zohrávať väčšiu úlohu“. Povedal doslova – „kľúčovú úlohu“. Jeden z jeho odkazov bol tiež v tom zmysle, aby sa národné parlamenty zblížili s parlamentom európskym. Treba teda aj u nás, na Slovenskej politickej pôde hľadať mechanizmy zbližovania a nie vzájomného politického súperenia našich europoslancov s poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. Samitu sa zúčastnilo viac ako 20 predstaviteľov národných parlamentov. Napriek neformálnemu charakteru myšlienka zaujala natoľko, že delegácia z Malty, ktoré po Slovenskej republike prevezme „predsedníctvo“, už v Bratislave avizovala, že bude pokračovať v tradícii stretnutí parlamentných delegácií. Dokonca by viacerí delegáti boli aj za to, aby sa stretnutie pretavilo do podoby pravidelného inštitútu politickej práce Európy a jej predstaviteľov.
Ivan ČERNÝ – Foto: internet