Seriál deformuje slovenskú minulosť
Od roka 2023 dodnes sa na obrazovkách súkromnej televízie Markíza odvíja dej dobového seriálu Dunaj, k vašim službám z prvej Slovenskej republiky. Vzdelanejší a pozornejší diváci si určite všimli mnohé historické nepresnosti, ktoré tendenčným spôsobom vykresľujú obdobie druhej svetovej vojny na našom území. Je známe, že vtedajší režim pod vedením Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany bol autoritatívny a poslal tisícky slovenských Židov do koncentračných táborov. V tejto súvislosti sme oslovili matičného historika a predsedu Historického odboru Matice slovenskej docenta Ivana MRVU, aby priblížil krátke šesťročné trvanie slovenskej štátnosti, ktorá vznikla z vôle nacistického Nemecka.
Nemecká hegemónia nad strednou Európou sa sformovala na základe výsledkov Mníchovskej dohody zo septembra 1938, na ktorej predstavitelia Veľkej Británie a Francúzska umožnili postupný zánik demokratického Česko-Slovenska a vzostup fašistickej a nacistickej ideológie v srdci Európy. Ako vnímate z pozície historika sprístupnenie a vykreslenie tohto obdobia slovenským divákom v spomínanom seriály?
Spoločenské a politické pomery v prvej Slovenskej republike sú v jednotlivých častiach tejto telenovely podané veľmi tendenčne.
V seriáli sú členovia Hlinkovej gardy vykresľovaní výlučne negatívne. Podľa scenára napríklad v bratislavských uliciach po vzore nemeckej SS a SA svojvoľne napádali nepohodlné osoby, ktoré boli väčšinou židovskej národnosti. Objavovali sa takéto incidenty aj v skutočnosti?
Incidenty podobného rázu boli výnimočné. Polícia zakročovala proti porušovateľom zákona. Dokonca vieme, že slovenskí policajti pacifikovali nemeckú úderku, ktorá prišla do Stupavy poškodzovať tamojšiu synagógu. Agilných bratislavských Nemcov pozatvárali a na slobodu sa dostali až po intervenciách nemeckého veľvyslanectva na Slovensku. To nebol ojedinelý prípad, keď bezpečnostné zložky Slovenskej republiky zakročili proti nezákonným činom a násiliu. Podľa vyjadrenia českého novinára, ktorý v roku 1944 opisoval slovenské pomery, krajina nie je nič iné len konzervované Československo so všetkými chybami demokracie, ale s autoritatívnym náterom.
Podobným spôsobom tvorcovia seriálu vykresľujú aj všetkých členov Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany (HSĽS). V očiach slovenských divákov tak pôsobia ako bezcharakterné osoby bez akýchkoľvek morálnych zásad. Môžeme povedať, že všetci členovia tejto strany mali v reálne nenávistné a antisemitské prejavy s prvkami fašizmu?
Členov HSĽS bolo vyše tristotisíc, nemožno všetkých hádzať do jedného koša. Je pravdou, že nenávisť šírili niektorí redaktori radikálnych periodík, ako boli Gardista alebo Náš boj. Jednotlivci sa s obsahom nenávistných článkov aj stotožnili. Ostatne, aj dnes je to tak, len periodiká sa nazývajú inak.
V jednej zo scén, odohrávajúcej sa medzi rokmi 1940 až 1941, sa objavila aj poprava mladého dospievajúceho dievčaťa, ktoré pomohlo svojmu bratovi pôsobiacemu v slovenskom odboji zlikvidovať istého dôležitého nemeckého generála blízkeho Adolfovi Hitlerovi. Vykonali slovenské alebo nemecké orgány trest smrti na území Slovenska pred vypuknutím Slovenského národného povstania?
Nijaký trest smrti na Slovensku do vypuknutia SNP nebol vykonaný. Dokonca Jozef Tiso intervenoval za jedného považskobystrického komunistu, ktorý bol v Nemecku za politický delikt odsúdený na smrť a zachránil mu tak život. Dotyčný to aj dosvedčil na Národnom súde.
Tvorcovia seriálu opisujú hospodársku situáciu prvej Slovenskej republiky v rokoch 1940 až 1942 za veľmi kritickú. Aká bola skutočná pravda?
Je to tendenčné. Slovenská republika ako jediný európsky štát pod kontrolou Nemecka nemala lístkový systém, dokonca i neutrálne Švajčiarsko muselo zaviesť potravinové lístky. To svedčí o dobrom stave zásobovania. Aj slovenská koruna bola pevnou a žiadanou menou. Nemeckí vojaci, ktorí v septembri 1944 prišli potláčať povstanie, boli prekvapení dostatkom tovarov. O Slovensku vtedy hovorili ako o krajine mlieka a medu. To, čo v ich ríši už roky nebolo v obchodnej sieti, ako trebárs biele pečivo, káva, šľahačka, cukor i cigarety, na Slovensku sa bez problémov dalo nakúpiť. Bežne sa hovorilo o slovenskom hospodárskom zázraku vo vojnových podmienkach.
Akú úlohou podľa vás zohráva seriál Dunaj, k vašim službám, ktorého dej skresľuje historické udalosti?
Seriál deformuje našu minulosť, teda pomery na Slovensku do vypuknutia povstania. Scenáristi a ostatní tvorcovia vytvorili tendenčné dielo. Pýtam sa, čo ich k tomu viedlo?
Zhováral sa Juraj DOMIN – Foto: SNN