Horúca kaša prostriedkov na pochybné ciele
Milan ČASNOCHA MIKŠ – Foto: Internet
„Hodím USAID do drvičky na odpad.“ Po tomto vyhlásení Elona Muska, ministra pre efektívnosť vlády Spojených štátov amerických, prvostupňový súd rozhodol, že zablokuje likvidovanie agentúry USAID, keďže minister je zaujatý. Odvolací súd rozhodnutie zrušil a podľa Muska do septembra budú všetci pracovníci agentúry prepustení. Rovnako minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických M. Rubio oznámil zrušenie programov USAID alebo ich presun pod ministerstvo.
Pripomeňme si, že agentúra USAID, čo znamená slovnú hračku: US pomoc, založili, aby pomáhala po celom svete v prípade katastrof, biedy a chorôb. Vyprofilovala sa ako „štát v štáte“ a jej nesmierne finančné prostriedky boli využívané na politické ciele pod hlavičkou „obrana ľudských práv alebo zavádzanie demokracie“ aj vo východných častiach Európy vrátane Slovenska. Ako sa ukázalo, len desať percent jej rozpočtu sa využilo na humanitárne ciele.
■ ŠTEDRÉ AGENTÚRY
Po nástupe prezidenta Trumpa, ktorý vymenoval miliardára Muska za šéfa ministerstva DOGE, čiže pre efektívnosť vlády, ten nemilosrdne vyštartoval po agentúrach, ktoré prerozdeľovali peniaze zo štátneho rozpočtu. Ich nevolení úradníci prideľovali milióny dolárov na rôzne, často bizarné projekty, ktoré so záujmami Spojených štátov amerických nemali nič spoločné.
Americký senátor Rand Paul už počas Trumpovej volebnej kampane upozorňoval na prešľapy Bidenovej vlády, dával rozhovory o šafárení a po nástupe novej vlády si podal riaditeľku agentúry USAID Samanthu Powersovú.
Je možné hľadať paralelu činnosti senátora s prácou vládneho splnomocnenca MUDr. P. Kotlára na Slovensku. Powersová ako veľvyslankyňa Spojených štátov amerických v OSN sa mimochodom venovala aktivitám, ako sú práva žien, LGBT+, utečencom a zavádzaniu „demokracie“, napríklad na Blízkom východe či v Sudáne. Ako poradkyňa prezidenta Obamu sa mimoriadne angažovala za vojenský zásah v Líbyi. Do funkcie šéfky USAID ju vymenoval prezident Biden.
■ PROGRAM PREDICT
Video, ako „griluje“ Powersovú ohľadom financií USAID na výskum koronavírusu pre laboratórium v čínskom Wuhane, je verejne dostupné na internete. Senátor lakonicky konštatuje: „Zomrelo dvadsať miliónov ľudí.“ (Na Slovensku sa hovorí o dvadsiatich tisícoch.) A kladie otázku: „Mali sme financovať Akadémiu vojenského lekárskeho výskumu v Číne v roku 2018?“
Spomína tiež program PREDICT, cez ktorý tieto doláre boli poskytnuté. Myšlienka programu bola zaujímavá – predchádzanie zoonotickým chorobám. Zoonózy sú infekčné choroby zvierat, ktorými sa môže nakaziť aj človek. Podľa odborníkov predstavujú až sedemdesiatpäť percent novo sa objavujúcich chorôb ľudí. Globalizáciou sa tieto choroby môžu šíriť veľmi rýchlo ‒ ako sme videli pri víruse COVID-19.
■ PRENÁŠAČI INFEKCIÍ
V projekte PREDICT bol vytvorený program EPT – predchádzanie pandemickým hrozbám, ktorý pozostával zo štyroch častí: Predpovedať, Reagovať, Identifikovať, Predchádzať. Systém bol orientovaný tak, že výskumníci sa zamerali v rôznych oblastiach vo vyše tridsiatich štátoch na voľne žijúce živočíchy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prenášajú zoonotické choroby, ako sú netopiere, hlodavce a primáty. Je prinajmenšom zaujímavé, že zoznam týchto štátov sa zo stránky Školy veterinárnej medicíny Kalifornskej univerzity, ktorá projekt koordinovala, „stratil“.
Jej spolupracujúca agentúra Eco Health Alliance uvádza, že vytvorila centrá v Bangladéši, na Pobreží Slonoviny, v Konžskej republike, Číne, Egypte, Indii, Indonézii, Jordánsku, Libérii, Malajzii a Thajsku, ďalšie štáty neuvádza. V týchto krajinách vedci odoberali malé množstvá krvi možných prenášačov chorôb a analyzovali vzorky, aby hľadali možné choroby.
Vytvárali databázu na vytváranie prediktívnych máp potenciálneho prepuknutia chorôb. Agentúra sama vyhlasuje, že jej činnosť presahuje vedeckú prácu v teréne, ale spolupracovala aj s vládnymi politikmi v rôznych krajinách a vytvárala sieť partnerov na výskum, komunikáciu a reakciu.
V priebehu desiatich rokov zozbierali vyše stoštyridsaťtisíc biologických vzoriek od rôznych zvierat vrátane viac ako od desaťtisíc netopierov a dvetisíc iných cicavcov. Následne identifikovali približne tisícdvesto vírusov s potenciálom spôsobiť ľudské ochorenia a pandémie vrátane viac ako stošesťdesiat nových koronavírusov.
■ LOV VÍRUSOV
Lov vírusov sa zameral na oblasti s vysokou biodiverzitou a hustou ľudskou populáciou. Treba povedať, že nezávislí odborníci hodnotili tento projekt ako úplne zbytočný z pohľadu prevencie vzniku pandémií, pretože vírusy rýchlo mutujú, niektoré vymrú a iné prechádzajú na iných hostiteľov. USAID do programu PREDICT investovala vyše dvesto miliónov dolárov a ukončil ho nástup prvej Trumpovej vlády.
Tu sa dostávame k zásadnej otázke: Išlo výlučne o mierový humanitárny program? Na verejnosť sa dostal záznam z vypočúvania bývalej námestníčky ministra zahraničia USA V. Nulandovej. Na otázku nového ministra zahraničia USA M. Rubia či Ukrajina disponuje biologickými zbraňami a či tam fungujú biologické laboratóriá financované Spojenými štátmi, neodpovedala priamo, ale konštatovala: „Ukrajina má zariadenia na biologický výskum. Pracujeme s Ukrajincami na tom, ako sa dá zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl.“
■ ZÁMER ČI NEHODA?
Wuhanský inštitút patril pod čínsku armádu. V roku 2018 si pýtal od USAID peniaze na výskum možnosti vytvorenia vírusu podobného na vírus SARS, čomu údajne zodpovedá vírus COVID-19. Finančnú podporu aj dostal. Odpočet komu, na čo a ako boli tieto peniaze použité, nepoznáme. Spolupracujúce agentúry, ktoré boli financované z USAID, na svojich webových stránkach podávajú len všeobecné informácie o svojej činnosti.
Senátor Paul bol pri konfrontácii s vedením USAID nútený konštatovať, že riaditeľka USAID S. Powersová ani jemu, ani ďalším vládnym výborom neposkytla informácie, za čo skutočne utratili peniaze daňových poplatníkov Spojených štátov amerických. Na program PREDICT pôvodne požadovali 745 miliónov dolárov. Teoreticky bol tento program ukončený v roku 2019 ‒ práve keď sa objavil vírus COVID-19.
■ HORÚCA POLIEVKA
Vznik a rozšírenie ochorenia COVID-19 sa vysvetľuje všelijako. Od nedovarenej polievky z netopiera už americké vládne orgány prešli ku konštatovaniu, že s najväčšou pravdepodobnosťou unikol z wuhanského, treba zdôrazniť že z vojenského výskumného ústavu. Či išlo o zámer, alebo nedopatrenie, už sa nedozvieme.
Senátor R. Paul však konštatoval, že napriek ukončeniu programu PREDICT stále beží Program pre mimoriadne pandemické hrozby, do ktorého tečú ďalšie peniaze. Za to, že tieto informácie boli pred časom slovenskými médiami s obľubou označované za hoaxy a nepodložené tvrdenia, sa zatiaľ nikto neospravedlnil.
Nezávideniahodná práca vládneho splnomocnenca MUDr. P. Kotlára, ktorý má analyzovať proces priebehu boja proti koronavírusovej nákaze na Slovensku, má zatiaľ najväčšiu podporu práve zo Spojených štátov amerických. Robert F. Kennedy Jr., v Trumpovej vláde nový minister zdravotníctva, listom predsedovi vlády R. Ficovi a MUDr. P. Kotlárovi už dávnejšie pochválil ich výzvu na vyšetrenie pôvodu kovidu a ich obhajobu zastavenia očkovaní vakcínami na báze mRNA.
Aj keď je R. F. Kennedy Jr. označovaný za kontroverzného, môžeme si byť istí, že ako minister zdravotníctva Spojených štátov amerických má k dispozícii dostatok informácií na svoje tvrdenia a názory. Je teda prinajmenšom zvláštne, že naše médiá dávajú priestor takmer výlučne odborníkom, ktorí sa v rokoch 2019 – 2022 angažovali za očkovanie, represívne opatrenia obmedzujúce slobodu pohybu obyvateľov Slovenska a plytvanie verejnými zdrojmi.