Súbor s hojnou prezentáciou a krásnymi výsledkami
Text a foto: Vlasta HORŇÁKOVÁ, vedúca súboru
Detský folklórny súbor Jánošíček zo Svitu úmerne svojim možnostiam zachováva folklórne tradície našich predkov už takmer tridsať rokov. Jeho cieľom je vo vernej podobe ukazovať vo forme nehmotného dedičstva ‒ hudbou, spevom, tancom a ľudovým divadlom, ako napriek skromným a ťažkým životným podmienkam dokázali minulé generácie vytvárať tradičné hodnoty, ktoré majú aj pre dnešného človeka veľkú výpovednú hodnotu.
Detský folklórny súbor Jánošíček ‒ súbor hudby, spevu, tanca a ľudového divadla ‒ je pre súčasníkov akoby múzeom. V repertoári má programové čísla s folklórnymi, ľudovými aj so zmiešanými črtami. Je to preto, aby sa prispôsobil súťažiam, akciám, vystúpeniam, podujatiam, eventom, festivalom, na ktoré je pozývaný a priebeh ktorých, ani kritériá, nemôže nijako ovplyvniť. Z tohto hľadiska vytvára celovečerné programy iba raz za päť rokov, viazané vždy na výročie svojho vzniku tak, aby vystihovali jeho názov a čerpanie z národopisných materiálov čo najvernejšie.
■ TISÍCKA PROPRIET
Je to naozaj „malé hmotné múzeum“ zložené z vyše tisíc exponátov, ktoré v súbore nadobúdali, zbierali a vyhotovovali celé roky. V roku 2024 sa museli tieto propriety vojsť do tridsiatich kufrov a pätnástich vriec. Tie teraz ani nemôžu používať, lebo priestor, ktorý mali v Dome kultúry Svit, museli odovzdať inému subjektu nevedno z akých príčin, pričom do náhradného priestoru sa im tie batožiny už nevošli. Skončili v suterénnych priestoroch dobrodincov na preklenutie obdobia, lebo ‒ ako veria ‒ opäť budú mať podmienky na plnohodnotné využívanie všetkého materiálneho vybavenia, charakterizujúceho najmä regióny Liptov, Spiš a Zemplín.
Aj napriek týmto neblahým zásahom a obmedzeniam má súbor za sebou hojnú prezentačnú bilanciu s krásnymi výsledkami zo súťaží, z festivalov a z podujatí. Z pohľadu porovnania z pokovidového obdobia možno konštatovať, že v Jánošíčkovi už naskočili aj na náročnejšie dramaturgie, v ktorých sa uplatnila vyššia úroveň zručnosti jeho členov.
■ BILANCIA ROKA
Začiatok roka 2024 sa niesol v znamení koledovej obchôdzky v meste Svit pre sympatizantov a členov súboru. Kolektív na ňu „pripravila“ predchádzajúca aktivita ‒ Mikulášska párty. Po zimných prázdninách pripravovali na Fašiangy vo Svite tradičné masky za pomoci ich Remeslára a VytWoru.
Počas troch rokov, čo boli zahrnutí do tohto projektu mesta Svit ako detskí účinkujúci, brali túto aktivitu ako festivalové predstavenie tradičných masiek z územia Slovenska ‒ starého, spravenca, baby, cigánky s deckom, čerta, gazdu, gazdinej, sitárika, mlynára, farára, husára, vodníka, smrtky, anjela, medveďa a iných so snahou ukázať verejnosti, ako sa naši predkovia usilovali vyhnať zlo zimy. Dialo sa tak za zvonenia zvoncov a plieskania bičov a so zbieraním poživne na ražeň a do košíkov, aby si mohli urobiť hudobnú zábavu s pochovávaním basy.
■ ROZLÚČKA S BASOU
Pochovávanie basy robili naši dospelí predkovia zahalené rúškom tajomstva a s hraným žiaľom vždy o polnoci na znak toho, že nastupuje pôstne obdobie, keď už boli zábavy zakázané. Jarné a veľkonočné aktivity súboru ‒ tvorenia ‒ zamerané na formovanie repertoáru sa uskutočnili v TKL i Boomhause Svit a boli odmenené komunitnou aktivitou Partia DFS v Motoaréne Svit.
Po niekoľkoročnej pauze sa v súbore vyprofiloval tanečník v improvizačnom prednese Ján Klembara. Ako jediný najmladší súťažiaci na krajskej súťaži Šaffová ostroha v Dlhom Klčove z desiatich súťažiacich sa prebojoval na strieborné pásmo so šikovným ovládaním palice v choreografii pod názvom Moja kulaga. Sólisti, o ktorých sa usiluje súbor výchovou, sú najlepšou zárukou, že takíto tanečníci majú predpoklad stať sa ďalšími nositeľmi tradícií a pravými folkloristami. Jankova hra s palicou v ranom detstve, ďalšími skúsenosťami a získanou praxou môže v dospelosti prerásť do scénického majstrovstva.
■ STAVANIE MÁJA A INÉ
Stavanie a ohrávanie májov vo Svite je pre DFS Jánošíček tradíciou, ktorú jeho členovia pestujú od svojho vzniku, pričom dievčatá ozdobujú máj stužkami a chlapci sa zážitkovo učia od starších súboristov, ako sa stavajú máje. S týmto programom vystúpili pri Dome kultúry Svit a aj pri Kolibe, kde sa predviedli v interpretácii aj v improvizácii.
Májové tvorenie v DK Svit pomohlo nadobudnúť členom DFS Jánošíček odbornú prax a vycibrenosť, ktorú potrebujú pri svojich verejných prezentáciách, najmä v nových programoch a reprezentácii na festivaloch, ako je tradičný festival MF DFS Krojované bábiky s priebehom v Poprade, v Kežmarku a vo Svite, na ktorom sa súbor zúčastňuje od roka 1997. Je jeho organizačným partnerom, pričom pomáha zabezpečovať zahraničné kolektívy v rámci priateľských účastí.
V predošlom roku prijal zástupcov chorvátskej menšiny na Slovensku DFS Grbarčieta a v roku 2024 to bol súbor ERMITA z Ukrajiny. Spoločne s Ermitou vystupovali vo všetkých spomenutých mestách, pričom sa zúčastnili na dvoch sprievodoch, prijatí u primátorov miest, dvoch galaprogramoch aj na sprievodnom vystúpení pre školy s cieľom získať nových adeptov do svojich radov.
■ REKORDNÁ KARIČKA
V júni sa v súbore sústredili na nacvičenie karičky, s ktorou sa zúčastnili na Hravej karičke z Abova ‒ Cassovia Folk Feste Košice, a na pokuse o slovenský rekord v tancovaní karičky pospiatky, čo zaznamenala aj TV Košice. V tom roku to bola druhá relácia košickej televízie po populárnej Kapure, kde sa mohli jánošíčkari predstaviť na obrazovkách.
Práve s touto karičkou sa predviedli aj na Dňoch mesta Svit. Zavŕšenie školského roka patrilo Pestrým výsledkom v Palme Svit, kde členovia súboru boli ocenení osvedčeniami, diplomami a vecnými cenami za vzornú reprezentáciu počas uplynulého školského roka. Čas prázdnin niektorí strávili v pobytových tanečných workshopoch.
Začiatok nového školského roka poznačil nábor po školách s heslom Už len ty nám chýbaš, tak neváhaj a príď, čo sa odzrkadlilo v prílive tých najmenších členov. Tréningy a nácviky súboru sú vždy v utorky a vo štvrtky v DK Svit a zabezpečujú udržiavanie kontinuity repertoáru. Ten obohatili o koledy, a tak mohli vystúpiť na Spišských Vianociach v Evanjelickom kostole vo Svite ešte pred vianočnými sviatkami, ktorým predchádzala Mikulášska nádielka členov DFS. Vianočná pohľadnica i video dokumentujúce Spišské Vianoce s 23-tisíc zhliadnutiami a video dokumentujúce vznik súborovej pohľadnice o Troch kráľoch.
■ DESAŤ VYSTÚPENÍ
Detský folklórny súbor Jánošíček v roku 2024 uviedol desať vystúpení ‒ šesťkrát účinkoval vo Svite, štyrikrát pre mesto Svit na jeho mestských akciách a raz na súťaži, pričom porota konštatovala, že súbor vychováva členov k správnym folklórnym hodnotám.
Treba úprimne poďakovať všetkým, ktorí súboru pomáhajú a podporujú ho, lebo Detský folklórny súbor Jánošíček je vďaka nim v tomto podtatranskom meste skvost, o ktorý sa treba starať a pestovať ho. Sme radi, že takí ľudia ešte nevymreli, ba práve naopak, nájdu sa aj takí, ktorí nám prispievajú dvoma percentami dane, lebo chápu, že týmto príspevkom si súbore neprilepšujú, ale že mu pomáhajú v samotnej existencii.
Aktivitami z roka 2024 DFS Jánošíček opäť obhájil svoju potrebnosť i oprávnenosť záujmu verejnosti o jeho vystúpenia pre ich unikátnosť, impozantnosť i edukatívnosť v sprostredkovaní odkazov s výpovednou a preukázateľne aj dokumentačnou hodnotou. Dokazuje, že nepotrebuje s nikým súperiť, lebo presvedčil, že neprestal napĺňať zámery, pre ktoré vznikol. Menej intenzívna popularizácia počinov, neuverejňovanie informácií o činnosti neznamená, že súbor nepracuje, práve naopak, on si jednoducho ide svojou cestou, na ktorú bol určený.