POZNÁMKA
Kolosálna kačica
Roman KALISKÝ-HRONSKÝ
Začalo sa to na sociálnych sieťach krátko pred Vianocami. Prostredníctvom internetu sa rozšírila textová správa aj s obrázkom vizualizácie chystaného projektu, ktorého realizácia by mala byť takpovediac za dverami. Spustil sa huriavk a kolotoč otázok adresovaných samospráve mesta Bratislava.Internetom sa rozšírila takáto správa: „Občianske združenie Islam na Slovensku v spolupráci s priateľmi Islamu v Bratislave odkúpili pozemky na výstavbu prvej mešity na Slovensku.
Prvá mešita vznikne na Kamennom námestí pri obchodnom dome. Výstavba projektu inžiniera Radoslava Abdulmesíh bude zahájená v máji 2014. V budove mešity vznikne tiež prvá moslimská základná škola. Plánovaná kolaudácia je 31. júla 2014, keďže v školskom roku 2014/15 bude otvorená prvá trieda základnej školy v našej mešite. Ako sme už odpisovali záujemcom, zápis detí do prvého ročníka sa začne 1. augusta 2014 a bude uzavretý 16. augusta 2014. Vyučovanie bude prebiehať bilingválnou formou, slovenský jazyk, vlastiveda a prírodopis sa budú vyučovať v slovenskom jazyku, ostatné predmety v arabskom jazyku. Od tretieho ročníka pribudne podľa výberu ešte jeden cudzí jazyk, na ich ponuke ešte pracujeme. Bohoslužby budú, ako inak, každý piatok, no muezín si samozrejme svoje povinnosti plniť bude a časy modlitby bude oznamovať. V zadnej časti mešity bude malý obchodík s Koránom, modlitebnými koberčekmi a podobne. To, že niektorí z vás s výstavbou mešity nesúhlasia, nás síce mrzí, ale keďže žijete v občianskej a demokratickej spoločnosti, mali by ste sa naučiť tolerovať aj iné ľudské potreby, ako sú tie vaše.“
Toľko citát zo „zaručene hodnovernej správy“. Stanislav Ščepán, hovorca mesta Bratislava, na otázku nášho periodika vyhlásil, že už bol informovaný o predmetnej dezinformácii a potvrdil, že ide zrejme o nejaký žart alebo o zámernú kačicu pustenú do mediálneho sveta s nejasným zámerom. Mesto vraj o ničom podobnom nerokovalo a o Kamennom námestí v centre Bratislavy sa v poslednom období hovorilo z celkom iných dôvodov. Dodajme, že ide o zámer developerov prestavať námestie na celkom iný obraz, než aký má dnes, ale budúcnosť projektu zatiaľ nie je celkom jasná. Pre úplnosť treba spomenúť, že už pred dvoma desaťročiami existovali reálne snahy o postavenie veľkých obchodných centier, ktorých súčasťou mali byť aj islamské modlitebne, teda mešity. Projekty mali byť financované silným zahraničným kapitálom, no v bratislavských mestských častiach Podunajské Biskupice, Karlova Ves, resp. Dúbravka miestni poslanci podobné návrhy kategoricky zamietli.
Kto a prečo púšťa podobné „zaručené správy“ o novej mešite v centre Bratislavy do virtuálneho i mediálneho prostredia? Ide tu len o zlý žart, mediálnu kačicu alebo aj o snahu rozpútať nevraživosť voči ľuďom iného vierovyznania? No a ešte sa núka jedna otázka: Má byť podobnými akciami vari slovenská verejnosť pripravovaná na to, že možno už onedlho takéto informácie nebudú len mediálnymi kačicami, ale aj skutočnosťou, s ktorou sa budeme musieť v našich mestách každodenne konfrontovať a napokon aj chtiac-nechtiac zmieriť?!