Zažívame krízu myslenia a logiky
Žijeme v etape dynamického technického vývoja sveta. Zdalo by sa, že by sme mali byť najmúdrejšou spomedzi všetkých generácií, ktoré kedy na zemi žili. Je to naozaj tak? Sme dostatočne múdri, aby sme žili vo svete s najhodnotnejšími vzťahmi?
Paradoxom je, že napriek neskutočnému nárastu nových možností na vzdelávanie, získavanie nových informácií a poznatkov v našom svete máme mimoriadne veľa arogantných, hlúpych a bezohľadných ľudí. Ľudí buď bez vedomostí, alebo s vedomosťami, ktoré používajú bez etického základu, bez morálky. Nerobme si ilúzie – vždy to bolo tak – svet mal múdrych, hlúpych, polohlúpych, naivných, prešpekulovaných, dobrých i zlých ľudí. Ide iba o to, v akom pomere sa z nich skladalo obyvateľstvo sveta, krajiny či obce a rodiny.
Otázkou pre psychológov a filozofov je, či zažívame dobu konca zdravého rozumu. Zažívame totiž krízu myslenia a logiky. Máme tu novú etapu studenej, ba až ľadovej doby. Mrznú nám v nej aj city ľudskosti a lásky i dobra.
Máme tu novú ľudskú generáciu – človeka internetového, teda „Homo interneticus“. Deti sa začínajú pýtať, načo majú chodiť do školy, keď si všetky informácie vygúglia. Umberto Ecco dokonca v jednej eseji píše o tom, ako sa študenti pýtali profesora – Čo hľadáte v našej triede, veď všetko, čo potrebujeme, si nájdeme na nete…?
Dejinný vynález písma voľakedy priniesol nový spôsob šírenia informácií a od základu zmenil ľudskú kultúru, spôsob myslenia a práce s pamäťou. Vynález kníhtlače zrýchlil tvorbu nových kníh a dramaticky zmenil celú spoločnosť. Dnes je najvyšší čas premýšľať nad tým, čo s nami urobí internet a umelá inteligencia. Denne opakované činnosti formujú spôsob nášho myslenia a ten zasa mení štruktúru našich mozgov. Po Homo oralis, Homo literalis a Homo typographikus, po ľuďoch veku hovoreného, písaného a tlačeného slova prichádza na svet nový živočích – Homo interneticus.
Hovorí sa, že žijeme podľa zákonov džungle. No je to niekedy ešte horšie. V džungli platí, že zviera, keď sa nasýti, ďalej nezabíja. Vo svete politiky a biznisu takýto zákon neplatí. Tam milosť jednoducho nejestvuje. Konkurencii v našom dnešnom svete je dovolené všetko. Vrátane zabíjania. Vojna je viac ako mier.
Thomas Mann raz povedal: „Talent, to je schopnosť tvoriť vlastný osud.“ Človek je tvor zložitý, vždy ho bude prenasledovať pocit nespokojnosti a nedokonalosti. Túžba zdokonaliť seba i svet, v ktorom žije. V tom je logika a kúzlo života. Niekedy by sme si mali klásť otázku: Aký je zmysel môjho života? Kde je vlastne môj osud? V čom spočíva? Bytostne patríme k mysliacim bytostiam. V doterajších dejinách sa na zemi vystriedalo okolo 117 miliárd ľudí. Tých súčasných zhruba osem má pred sebou veľkú výzvu ‒ žiť konečne ľudsky!
Text a foto: Ľubomír PAJTINKA