Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 14 januára, 2025
Menu

Aj za morom v uznávaných New York Times sa neubránili jednostrannosti

11 októbra, 2024
Menej ako minúta čítania minút čítania

Slovenské dianie v krivom mediálnom zrkadle

 „Po atentáte sa premiér Slovenska zameriava na svojich nepriateľov. Premiér Robert Fico robí čistky medzi prokurátormi, kultúrnymi činiteľmi, novinármi a ďalšími, o ktorých si myslí, že podnecovali ‚nenávisť a agresiu‘ voči nemu.“ Kým v parlamente prebiehalo odvolávanie podpredsedu, v New York Times sa objavil článok s uvedeným titulkom, ktorého autorom oficiálne bol pán Higgins, regionálny zástupca The Times pre východ strednej Európy.

Text sa končí poznámkou o reportérovi – Markovi Janigovi, angažovanom študentíkovi práva, ktorý sa domnieva, že je fundovanejší právnik ako dekan fakulty práva E. Burda a ďalší právnik a premiér R. Fico. Tým, že NYT uverejnili jednostranne zameraný článok s priestorom na vyjadrenia názorov progresívnej časti politického spektra Slovenska, ukázali, komu nadŕža a koho podporuje zahraničná veľmoc a jej chápadlá v Európe.

MACHAJ AKO OBEŤ

Svoje názory v článku prezentoval napríklad Ľuboš Machaj, ktorého čitateľom predstavili ako široko rešpektovaného novinára, ktorý stratil svoje miesto generálneho riaditeľa verejnoprávneho média. Podľa neho R. Fico „útočí na piliere našej demokracie“ a „skutočne sa fyzicky a psychicky zmenil po atentáte a začína to byť naozaj nebezpečné“. Podľa článku, kým premiérovi priaznivci si považujú jeho dlho očakávanú očistu systému s dominanciou liberálnych elít, jeho kritici sa domnievajú, že ide o pomstychtivý útok na ľudí, o ktorých sa domnieva, že sú nepriatelia jeho a jeho spojencov v koalícii. Medzi nimi vidí napríklad prokurátora Šúreka, postaveného generálnym prokurátorom mimo služby. Generálny prokurátor je hodnotený ako spojenec R. Fica. Na žiadosť ďalšieho človeka pána Fica – ministra vnútra – bol z väzenia prepustený „skorumpovaný prokurátor“, ktorého v roku 2021 poslal za mreže M. Šúrek za úplatkárstvo… „Pomstia sa ľuďom, ktorí im sťažili život,“ cituje sa v článku Šúrekovo vyjadrenie. Dôvody jeho suspendovania neuvádzajú, ale uvádzajú názor K. Baťkovej zo známej firmy Via Iuris, ktorá opísala pána Šúreka ako „čistého a profesionálneho chlapa“, ktorý sa nedal kompromitovať, „a preto sa ho museli zbaviť“.

ŠIMEČKOVE PONOSY

K veci, samozrejme, sa dali vyjadriť šéfovi PS M. Šimečkovi, ktorého znepokojuje snaha vlády „prepracovať právny systém s cieľom obmedziť protesty a sťažiť stíhanie prípadov korupcie“. Revidovaným trestným zákonom boli znížené tresty za ekonomické trestné činy a skrátená premlčacia lehota, čo podľa neho znamená, že politici z Ficovej strany, ktorí čelili trestnému stíhaniu pred minuloročnými voľbami, sa už nemajú čoho báť. Nezabúda na zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorú údajne nemal rád pre jej zástoj pri  vyšetrovaní vraždy novinára, ktorý informoval o korupcii vo vláde. Nepodložené obvinenia, že vraždu objednal podnikateľ s väzbami na Ficovu vládu, spustili obrovské pouličné protesty, ktoré prinútili R. Fica odstúpiť. A to v ňom podľa opozície zanechalo hlbokú nenávisť voči justičnému systému ovládaného nepriateľmi. „Nechávam si desať percent svojej energie na pomstu,“ údajne povedal v roku 2021 podľa prepisu tajnej nahrávky. V nasledujúcom roku boli R. Fico a dlhoročný spolustraník SMERU R. Kaliňák, ktorý je dnes ministrom obrany, obvinení z organizovaného zločinu. Prípad bol neskôr zastavený generálnym prokurátorom, ktorý koncom júla nariadil suspendáciu pána Šúreka. „Jediná agenda, ktorú teraz majú, je vendeta − a zabezpečiť, aby SMER a ľudia napojení na SMER sa vyhli spravodlivosti,“ cituje článok výrok pána  Šimečku. Priestor na vyjadrenie pre ďalšie „Ficove obete“ bol daný kultúrnej obci − bývalej riaditeľke národnej galérie pani A. Kusej. „Všetci od volieb vieme, že nie sme kompatibilní so súčasnou vládou.“ Odvolaním nebola prekvapená, lebo deň predtým bol odvolaný ministerkou šéf SND. Činnosť týchto inštitúcií považovala za príliš proeurópsku a vymykajúcu sa slovenským hodnotám a ich tradičnej spriaznenosti s Ruskom.

BODNUTIE OD CHRBTA

Ako pichnutie možno hodnotiť zverejnený názor, že R. Fico, bývalý ľavičiar, ktorý sa stal nacionalistom, má dlhodobo nepriateľský vzťah k slovenským kultúrnym, mediálnym a intelektuálnym elitám, keď hovorí, že sa vysmievajú obyčajným ľuďom a ich hodnotám v prospech presadzovania vecí, ako napríklad L.G.B.T.Q. práv. Ministerku kultúry charakterizujú ako krajne pravicovú koaličnú partnerku R. Fica. Z aktuálnej progresívnej agendy nezabudli prirovnať R. Fica k maďarskému predsedovi vlády pánovi Orbánovi, ktorý podľa ich názoru premenil maďarskú demokraciu na štát jednej strany, a tiež napodobnil Orbána kritikou podpory Západu Ukrajine, odsudzovaním NATO a Európskej únie a zrušením niektorých vládnych úradov zriadených na boj proti ruským dezinformáciám o vojne a iných otázkach. Nechýba zľahčovanie atentátu, ktorý spáchal „71-ročný amatérsky básnik“. Premiér ho označil za „posla zla a politickej nenávisti“, ktorého poslali jeho nepriatelia, ale autori článku sú toho názoru, že neboli zverejnené nijaké dôkazy o tom, že by atentátnik mal nejaké pevné politické názory alebo prepojenie na Ficových oponentov.

S VYMYTÝM MOZGOM…

Ďalšie progresivistické tvrdenia v článku, že mnohí v Bratislave, liberálnom hlavnom meste, majú pocit, že R. Fico vedie Slovensko po neliberálnej ceste pána Orbána, autoritatívneho vodcu susedného Maďarska, nastavením kurzu, ktorý je antagonistickejší voči Západu a priateľskejší voči Rusom, možno hodnotiť len slovami Ľ. Blahu, podpredsedu SMERU – SSD ako „hysterické“ bľabotanie bratislavských liberálov. „Hovoria, že sa stávame autoritatívnejšími a nedemokratickejšími. Snažíme sa len zaviesť väčšiu rovnováhu,“ povedal a činnosť vlády, ktorá prekáža liberálom, je reakciou na „svet, kde premiéra takmer zabila osoba, ktorej liberáli vymyli mozog“. Prekvapujúci je dojem autorov, že na rozdiel od pána Orbána, ktorého strana má v parlamente veľkú väčšinu, pán Fico má len slabé ruky. Podľa ich názoru SMERU sa vo voľbách nepodarilo získať väčšinu a jeho prežitie na poste premiéra závisí od poslancov z (citát) „ultranacionalistickej Slovenskej národnej strany“. Znepokojujúce sú skôr slová M. Šimečku, predsedu strany PS. Podľa článku v zámorskom médiu sa vyslovil, že „na Slovensku máme stále veľa nezávislých médií a niekoľko nezávislých inštitúcií, aj keď teraz sú, samozrejme, všetky pod útokom“.

Na kvalitu novinárskej práce, ktorej výsledok je článok v NYT, je zbytočný akýkoľvek komentár.

Milan ČASNOCHA MIKŠ − Karikatúra: Andrej MIŠANEK