Koalícia v ostatných týždňoch a mesiacoch strácala väčšinu a nakoniec sa dostala takmer do štádia menšinovej vlády. Na konci decembrovej schôdze neprešli dva zákony a ten tretí, ktorý odvrátil štrajk lekárov, prešiel veľmi kostrbato. Dvaja koaliční poslanci z Hlasu hlasovali proti, resp. zdržali sa, ale udržali kvórum, takže hlasovanie prebehlo. Bolo teda jasné, že vianočná prestávka nebude o oddychu, ale, naopak, o ťažkých rokovaniach. Pred schôdzou, ktorá sa začala, môžeme byť opatrne optimistickí.
Zdá sa, že rokovania huliakovcov o ich podiele na moci úspešne napredujú – nakoniec okrem rozpočtu aj pri pokuse o odvolanie premiéra Fica hlasovali s koalíciou. Takže sedemdesiatpäť mandátov je pravdepodobných. Ostávali len štyria migaľovci. A aj tam sa zdá, že je reálne očakávať podporu minimálne dvoch poslancov ‒ Malatinca a Ferenčáka. Rozuzlenie prišlo na pracovnom sneme Hlasu. Predseda strany Šutaj Eštok správne vyhodnotil slabiny pôvodne Migaľovej štvorice. Pochopil, že s Migaľom a so Šalitrošom sa dohodnúť nedá. Politika založená na vydieraní nie je prípustná. Vzápätí sa ukázalo, že naduté reči lídra rebelov o tom, že celá štvorica bude blokovať parlament, sa ukázali ako jeho mokrý sen. Naopak, dvojica, s ktorou sa dá hovoriť, teda už spomenutí Malatinec a Ferenčák, v zásade prisľúbili, že minimálne na februárovej schôdzi budú znova hlasovať s koalíciou. Katastrofické scenáre sa teda nateraz nenaplnia. Pád vlády ani blokácia parlamentu nenastane. Akurát že koalícia bude vládnuť s veľmi krehkou sedemdesiatsedemsedemičkou, teda s väčšinou dvoch hlasov. A to rozhodne nebude nič ľahké.
Uplynulé dni boli aj v znamení pripravovaného slovenského majdanu, teda farebnej revolúcie, ktorú opozícia spolu s mimovládkami pripravila s cieľom povaliť legitímnu vládu. Ukázalo sa, že ako obyčajne všetko nejde podľa plánov. Keď sa parlament pokúsil o odvolanie premiéra na mimoriadnej schôdzi, po vystúpení lídra Progresívneho Slovenska Martina Šimečku sa slova ujal premiér Robert Fico. Vo svojom vyjadrení, ktoré bolo neverejné, uviedol malú časť spravodajských informácií, ktorými disponuje, aby plénu NR SR predostrel, akými metódami sa opozícia a na ňu naviazané mimovládky pokúšajú o zmenu výsledku parlamentných volieb. Nebolo prekvapivé, že staré známe „firmy“ participujú na príprave demonštrácií. Nová bola ich snaha stupňovať napätie. Po pokojných demonštráciách mala nasledovať blokáda ciest a následne dokonca okupácia verejných budov ‒ Úradu vlády, parlamentu, ministerstiev a podobne. No a je logické, keďže takéto konanie je hrubo protizákonné, niečomu takému by musela vládna moc vzdorovať. Cieľ bol teda jasný. Pripraviť podmienky na to, aby prišlo k fyzickému stretu demonštrantov s ozbrojenými zložkami. A to je už len krôčik k tomu, aby niekto stratil nervy a vznikla by tragédia. Napokon tento modus operandi je už dlhodobo odskúšaný. Ak je dobre pripravený aj účinný. Nakoniec, veľmi dobre si pamätáme, čo sa dialo na Slovensku v roku 2018 po tragickej smrti novinára Jána Kuciaka. Je to cynické ? Samozrejme. Ale netreba ani na chvíľu pochybovať o tom, že pre organizátorov takýchto prevratov je tragédia doslova ako živá voda, ktorá dokáže slabnúce protesty vyburcovať do masívnych „revolúcií“. Nakoniec presne tento scenár sa odohral na prelome rokov 2013 a 2014. Slabnúce protesty proti prezidentovi Janukovičovi náhle vzplanuli, keď Berkut, teda ukrajinskí kukláči, údajne začali strieľať do demonštrujúceho davu. A dnes zomierajú na Ukrajine tisíce vojakov. Nateraz sa zdá, že tento scenár sa na Slovensku nezopakuje predovšetkým preto, lebo bol odhalený tajnou službou. Druhá strana veľmi dobre vie, že vláda urobí potrebné opatrenia. Čoskoro bude verejnosť informovaná o vyhostení viacerých „poradcov“, ktorí to všetko pripravovali.
A čím sa obhajuje opozícia ? Samozrejme, všetko popiera a snaží sa zistenia spravodajských služieb, osobitne SIS, spochybňovať ako slohové cvičenie, ktoré si jej vedenie vycucalo z prsta. Skutočnosť, že sa opozícia uchyľuje k takýmto pseudoargumentom, ukazuje, že jej dochádza strelivo. Každý súdny človek vie, že aj spravodajské služby sú pod kontrolou a takúto konšpiráciu by si nikto z vedenia nedovolil. Nakoniec pravda celkom iste vyjde najavo a horúco nebude predstaviteľom SIS, ale niekomu celkom inému.
Text a foto: Roman MICHELKO
Autor je poslanec NR SR.