Skvelá nahrávka či prihrávka do kampane


Gorila je a určite ostane hlavnou témou až do volieb v marci 2012

Eva ZELENAYOVÁ

Richard Sulík napokon objasnil, aký zmysel má kauza Gorila – odchod všetkých dosluhujúcich politikov. Mieni tých, ktorí sú v politike od začiatku zmeny režimu, lebo podľa neho nie sú dôveryhodní. Vyzýva Dzurindu i Mikloša, aby odstúpili. S podobnou rétorikou prichádza aj minister vnútra Daniel Lipšic. Podľa neho nie je dôležité pravo-ľavé delenie politického spektra, ale skutky politikov. Lipšic sľubuje občanom rýchle došetrenie prípadu, ak dostane príležitosť. Gorila sa pre neho stala skvelou predvolebnou agendou.

Gorila 3Čo chce Lipšic povedať občanom, keď hovorí o tom, že nie je dôležité pravo-ľavé delenie politického spektra, a vyzýva ich, aby posudzovali politikov podľa skutkov? Predsa vie, že volič nemá možnosť poslať do parlamentu slušného politika ľavice a ďalšieho slušného politika pravice. Alebo liberála. Zákon o voľbách do NR SR mu to jednoducho neumožňuje.

  • ZAVÁDZA VOLIČOV

Takže Lipšic zavádza. Na Slovensku máme totiž stranícky princíp volieb, teda ak niekto bude voliť Lipšica, automaticky volí KDH aj s tými, ktorí sú na čele kandidátky a možno figurujú v Gorile. Pomerný systém volieb neumožňuje vyskladať koalíciu z osobností na jednotlivých kandidátkach politických strán. Ak Lipšic tvrdí, že sú voliči rozumnejší než ich politici a podsúva im myšlienku, aby volili kandidátov naprieč politickým spektrom, tak skutočne veľmi podceňuje slovenského voliča. Jeho politologické úvahy môžu byť pre voliča azda lákavé, ale sú nezodpovedné.

Zdá sa, že kauza Gorila najviac postihla SDKÚ-DS. Už pred dvomi rokmi musel odstúpiť z kandidátky Mikuláš Dzurinda pre kauzu financovania SDKÚ-DS. Napriek tomu zostal predsedom strany, dokonca so skvelým miestom ministra zahraničných vecí. Gorila opäť poukazuje na financovanie politických strán, na nabaľovanie sa politikov na privatizácii v čase, keď bol premiérom Dzurinda a ministrom financií Mikloš. Pozoruhodné je vyjadrenie Dzurindu po odvolaní Anny Bubeníkovej z funkcie šéfky Fondu národného majetku SR, že to „nás ešte viac zblížilo s KDH, Mostom - Híd a možno aj so SaS“. Hlasovanie vo vláde o odvolaní Bubeníkovej má svoje zvláštnosti. Za odvolanie nehlasovali ministri za SDKÚ-DS, okrem premiérky. Tá však už v nadchádzajúcich voľbách nekandiduje a nemusí sa v podobných situáciách riadiť rozhodnutiami strany ako povedzme ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, inak horlivá zástankyňa transparentnosti a priam posadnutá bojom proti korupcii a klientelizmu. Zdá sa, že len potiaľ, pokiaľ to strana dovolí. Hlasovanie Ivety Radičovej vzhľadom na minulé postoje pri podozreniach z klientelizmu a korupcie sa nedá inak chápať ako vstup do prezidentskej kampane.

  • NIČ NEROBILI

Spis Gorila sa zaoberá odposluchmi politických, finančných a podnikateľských špičiek v rokoch 2005 až 2006. Šéfom SIS bol Ladislav Pittner, ministrom vnútra Vladimír Palko (vo februári roku 2006 ho vystriedal dovtedajší štátny tajomník Martin Pado). Premiérom bol Dzurinda a ministrom financií Mikloš. Ministrom hospodárstva Jirko Malchárek. Akokoľvek pozitívne spis vyznieva v prospech Lipšica a Palka, nie je známe, aby niečo urobili proti nekalým praktikám. Lipšic síce priznal kupovanie poslancov, ale až po tom, keď už kauza nebola aktuálna. V súčasnosti sa zdá, že kauza Gorila je skvelá prihrávka či nahrávka do predvolebnej kampane. Ego lídra SaS Richarda Sulíka zrejme ťažko nieslo, keď mu Radičová po minulých voľbách povedala: - Riško, drž balónik a čakaj. Nebola by náhoda, ak Gorilu pred parlamentnými voľbami nepriamo otvorila strana práve SaS, a tým aj určila predvolebnú agendu. Sulík rozohráva politický život ako veľkú hru, v ktorej chce poraziť „sýtych“ politikov a poslať ich do politického dôchodku. Útočí na všetkých lídrov štandardných strán. Ale bez nich sa po voľbách nezaobíde. Gorila nebola neznáma politikom zo SaS ani pred ostatnými voľbami.   Aj oni mali príležitosť. Neurobili tiež nič. Odrazu sa našiel iniciatívny minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS), ktorý dal návrh na odvolanie Bubeníkovej. Tá ešte stihla prezradiť, že aj Miškov mal vo fonde svoje záujmy. Ak by koalícia vydržala štyri roky, ktovie, či by kauza vôbec vznikla.

  • BUGÁR SA VEZIE

Dzurinda sa ako prvý z pravicových lídrov pokúsil určovať mantinely do nastávajúcich volieb, keď vyhlásil, s kým do koalície nepôjde. Objavenie sa Gorily poskytlo šancu Figeľovi a hoci zavrhol politiku socialistov, vyzval Fica do diskusie. Všetkých zmietol Sulík, ktorý vycítil únavu voličov z doterajších politikov a vie, že s Gorilou si za tri mesiace neporadia. Iba Bugár sa dlhé roky vezie popri tých, ktorým sa v slovenskom politickom pokri darí.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.