Skip to content

Dnešný dátum:

streda, 12 februára, 2025
Menu

Slovenský majster nerozšíril zbierku trofejí, ale zvýšil reputáciu o kvalite svojho kádra

9 februára, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

Liga majstrov priniesla sústredený záujem o futbalistov Slovana       

Text: Vladimír MEZENCEV  –  Foto: Internet 

Slovan Bratislava za roky svojej existencie nazbieral solídnu kolekciu trofejí. Získal osem pohárov za tituly majstrov Československa, dvadsaťdva za prvenstvá v najvyššej slovenskej súťaži, sedemnásť za víťazstvá vo finále slovenského pohára až po najcennejšiu trofej – pohár víťazov národných pohárov (PVP) v roku 1969. Stále mu však chýbala účasť v elitnej Lige majstrov, i keď v nej už štartovali 1. FC Košice, Artmedia Petržalka i ZVL Žilina. Po dlhých rokoch čakania sa napokon dočkali aj belasí…

V minulom roku po prekonaní prekážok v podobe majstrovských tímov Severného Macedónska, Slovinska, Grécka a Dánska sa dostali medzi tridsaťšesť elitných tímov starého kontinentu či už z pohľadu ich výkonnosti, trhovej hodnoty hráčov i výšky bankových kont. Nebolo to síce zadarmo, ale v každom prípade sa to oplatilo. Slovan už pred play off s dánskym majstrom Midtjyllandom zarobil 8,6 milióna eura a len za účasť v Lige majstrov 18,62 milióna. Aj to je jeden z dôkazov, že kvalitné tímy síce investujú do výchovy i nákupov hráčov, ale potom v prípadoch úspešných pohárových medzinárodných súťaží môžu aj slušne zarobiť. Nie náhodou sa preto vrcholovej klubovej európskej súťaži hovorí milionárska liga.

 ■ NOVÁČIKOVSKÁ DAŇ

Mnohým celkom by sa len pri zaznení mien svojich súperov poriadne roztriasli kolená. Futbalistom Slovana sa to síce nestalo, ale, samozrejme, rešpekt pred všetkými mali. Napriek tomu zrejme nerátali s tým, že budú kráčať od jednej prehry k druhej. Historickú premiéru belasí absolvovali 18. septembra v škótskom Glasgowe s Celtikom. Prvý polčas síce prehrali 0 : 1, ale tento stav vôbec nenasvedčoval, že konečný výsledok bude 5 : 1 v prospech domácich. V tomto stretnutí aj v ďalších sa opakovalo stále to isté: Bratislavčanom sa ani raz nedalo vyčítať, že statočne nebojovali. Naopak, ako veľakrát povedal tréner V. Weiss st., zápas doslova oddreli a diváci ich vytlieskali. Nováčikovia od Dunaja však až v Lige majstrov pocítili na vlastnej koži, že takmer každá chyba sa trestá, pričom veľmi často gólom. Preto ich Slovan inkasoval až tak veľa, aj keď brankár Takáč robil často doslova zázraky. Nuž, bola to draho zaplatená nováčikovská daň. Nielen najaktívnejší fanúšikovia belasých, ale azda všetci priaznivci futbalu na Slovensku predsa len verili, že v súboji s Dinamom Záhreb doma zostane aspoň bod. Nestalo sa tak a po polčase 1 : 2 sa stretnutie nakoniec skončilo prehrou domácich rozdielom triedy 1 : 4. Čo z toho, že lopta na kopačkách Bratislavčanov bola až päťdesiattri percent z času celého zápasu a na chorvátsky tím teda zostali iba zvyšné percentá hry, keď nakoniec za všetko hovorí konečný výsledok? Nemožno však nespomenúť aj súboj Slovana s AC Miláno, ktorý domáci na Tehelnom poli prehrali 2 : 3 po vyrovnanom prvom polčase 1 : 1. Talianom patrí pozícia v prvej šestke dlhého 36-členného peletónu, pričom známejšie a kvalitnejšie celky než Slovan s ním prehrali o tri góly i viac. Aj to je jeden z dôkazov, že Slovan napriek šnúre prehier medzi európsku extra triedu naozaj patrí. Okrem Celtiku a Dinama Záhreb prehral Slovan ešte doma s Manchesterom City 0 : 4 (podľa trénera Weissa tento súper predstavuje najlepšie mužstvo na svete) a so Stuttgartom 1 : 3. Vonku podľahol Atleticu Madrid 1 : 3, Girone 0 : 2 a v poslednom zápase Bayernu Mníchov 1 : 3.

 ■ VZBUDILI ZÁUJEM

Jedným z pozitív účasti Slovana v Lige majstrov je rastúci záujem o niektorých jeho hráčov z bohatších klubov. Najviac sa skloňujú mená Davida Strelca, Dominika Takáča a Nina Marcelliho. Hovorí sa o miliónoch eur, ale zatiaľ neprišla taká ponuka, ktorá by generálneho riaditeľa Ivana Kmotríka ml. zdvihla zo stoličky. Ako sa vyslovil – čiastka musí byť „radikálne vysoká“, aby sa ňou klub zaoberal. Už aj preto, lebo v záujme Slovana je udržať terajšie mužstvo aspoň do ukončenia ligového ročníka a s tým spojené obhájenie titulu majstra republiky… Komplexná analýza – dúfajme, že síce prvého, ale nie posledného účinkovania Slovana Bratislava v Lige majstrov si vyžaduje aj časový odstup a viac porovnávania s ostatnými klubmi.        

MEDZI HVIEZDAMI

Bol to skutočne paradox. Už pred posledným vystúpením Slovana v Lige majstrov bol Dominik Takáč z pohľadu inkasovaných gólov najhorším brankárom v peletóne postupovej fázy Ligy majstrov. Veď v siedmich kolách vyberal loptu zo siete až 24-krát. Napriek tomu výkonmi oslnil a podľa odborníkov patril medzi najlepších gólmanov celej súťaže. To, že má talent, ako sa hovorí priamo od Pána Boha, sa dalo zistiť už v materskom klube Slovan Galanta, odkiaľ viedla jeho cesta do Spartaka Trnava, a na tom, že sa stal v tomto kvalitnom tíme brankárskou jednotkou má najväčšiu zásluhu tréner Sameh Nawar, rodený Egypťan. Práve on Takáča naučil, že brankár má byť psychicky odolný, aby zvládol stresové situácie počas celého stretnutia, aby ho všetci spoluhráči poslúchali, lebo vidí na celé ihrisko… Hovorí sa, že v súčasnosti najlepší slovenský tréner Vladimír Weiss st. mu v minulom roku denno-denne telefonoval len preto, aby ho presvedčil na prestup na Tehelné pole. Našťastie, prišiel medzi belasých v lete minulého roku a, samozrejme, sa stal brankárskou jednotkou. Mal nemalé zásluhy na tom, že belasí úspešne prešli troma kolami a play off a dostali sa do ligovej fázy Ligy majstrov. Pritom v štyroch z ôsmich zápolení neinkasoval ani gól!

ČAKANIE NA PONUKY

Cesta do symbolického klubu najlepších súčasných európskych brankárov však nebola taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Do Trnavy síce prišiel v roku 2014 ako 15-ročný perspektívny talent, ale na svoju premiéru v domácej najvyššej súťaži sa v nej pripravoval celých päť rokov. Skončila sa preň úspešne, vtedy v máji 2010 v zápase s Trenčínom neinkasoval ani jeden gól, ale ešte ďalšie štyri ročníky bol v tíme až tretím brankárom za Ľubošom Kamenárom a Dobrivojom Rusevom. Nečudo, že túžil odísť do zahraničia. Našťastie zostal v Trnave, stále sa zdokonaľoval pod vedením trénera brankárov Spartaka Pavla Kamescha a potom podľahol každodennému „otravovaniu“ zo strany V. Weissa st. Ten je teraz na neho patrične hrdý a o svojom zverencovi hovorí, že takéto výkony a štatistické výsledky v Lige majstrov nemá nikto. Teraz bude len zaujímavé, s akými ponukami prídu popredné kluby z celého sveta a až do akej výšky porastie Takáčova cena  na trhu s futbalovými hviezdami. Pretože už medzi ne právom patrí. Možnože až k úplnej dokonalosti mu chýba ešte naučiť sa lepšie rozohrávať a vykopávať lopty…