Koniec financovania LGBTI projektov je správne
Zhováral sa Martin KOVAČ – Foto: SHO
Róbert ŠVEC je dlhoročný predseda Slovenského hnutia obrody (SHO), ktoré presadzuje myšlienky suverenity i národnej identity. V politike sa angažuje najmä cez organizovanie vlasteneckých podujatí a verejných vystúpení, kde kritizuje globalizmus, migráciu a liberálne hodnoty. Aktuálne organizuje petíciu za ukončenie hospodárskych sankcií pre Rusko. Požiadali sme ho o rozhovor.
Naštartovali ste petíciu za neuplatňovanie sankcií voči Rusku, ktorú podpísalo už takmer 237 000 občanov. Tvrdíte, že sankcie poškodzujú slovenskú ekonomiku aj bežných občanov. Ako sa však vyrovnávate s nálepkou „proruského hnutia“, ktorá je vám často preto pripisovaná?
Je nelogické, aby sme boli proruskí, keď presadzujeme, aby Slovenská republika neuplatňovala sankcie, ktoré škodia slovenským občanom, podnikateľom a živnostníkom. To je predsa ďalší dôkaz toho, že sme mohutne proslovenské hnutie. Takže spojenie „proruské hnutie“ považujeme iba za mediálny folklór.
Petíciu podporili aj politické subjekty: strana DOMOV ‒ Národná strana a hnutie Republika. Plánujete s týmito stranami ďalšie spoločné iniciatívy? Ak áno, v akej oblasti?
Oficiálne našu petíciu podporuje aj politický subjekt DOMOV ‒ Národná strana. Pokiaľ ide o hnutie Republika, z ich strany zatiaľ nejde o oficiálnu podporu, iba deklarovali, že našu iniciatívu vnímajú a stotožňujú sa s ňou. Čo sa týka spolupráce do budúcnosti, už dnes sa ukazuje, kto v budúcnosti stojí za to, aby s ním Slovenské Hnutie Obrody komunikovalo a spolupracovalo, a áno, jedným z tých subjektov je aj strana DOMOV ‒ Národná strana na čele s Pavlom Slotom.
Pavol Slota, líder strany DOMOV ‒ Národná strana, sa objavil v reportáži ruskej televízie. Môžu takéto aktivity slovenských politikov vyvolávať pochybnosti o ich nezávislosti a posilňovať naratív o cudzom vplyve na slovenskú politiku?
Viete, ak môžu slovenskí politici poskytovať rozhovory nemeckej, maďarskej, českej, americkej a iným televíziám, tak nevidím dôvod, prečo by nemohli poskytovať rozhovory ruským, čínskym i bieloruským televíziám. Máme predsa demokraciu a slobodu slova, tak rešpektujme Ústavu SR.
V januári a vo februári sa na Slovensku konali protesty pod heslom „Slovensko nie Rusko, Slovensko je Európa“. Môže byť táto mobilizácia občianskej spoločnosti reakciou na viaceré návštevy premiéra Fica v Rusku a jeho vystúpenia v ruských médiách?
Súčasné protesty liberálnej opozície sú zmesou všetkého, ale najmä toho, že nemôže „prežiť“ svoju porážku v prezidentských voľbách i vo voľbách do slovenského parlamentu, a tiež to, že slovenská vláda sa snaží robiť aj politiku v prospech slovenských občanov. My v Slovenskom Hnutí Obrody máme ďaleko od toho, aby sme súčasnú vládu chválili, až velebili, pretože nepostupuje razantne a je príliš mäkká na vnútorných, ale i vonkajších nepriateľov slovenskej štátnosti a slobody, neznamená to však, že sa budeme tváriť, že nevidíme, že súčasná vláda urobila aj správne kroky, napríklad stopnutie financovania LGBTI projektov zo štátneho rozpočtu, snaha o robenie vyváženej politiky i smerom na Východ atď.
Vládni činitelia tvrdia, že protesty sú organizované mimovládnou iniciatívou Mier Ukrajine, pričom spomínajú údajné prepojenie jej lídrov na ukrajinských inštruktorov. Je podľa vás takáto rétorika primeraná? Hrozí na Slovensku eskalácia protestov podobná situácii na Ukrajine v roku 2014?
V tejto chvíli si nemyslím, že by protesty mohli eskalovať do situácie, ktorú zažívala Ukrajina v roku 2014, pretože Slovensko je predsa len mentálne niekde inde. Skôr to vidím na dlhodobé pôsobenie piatej kolóny na Slovensku s cieľom salámovou metódou oslabovať slovenskú vládu a politické strany, ktoré stoja na pozíciách slovenskej štátnosti a slobody. Avšak upozorňujem, že táto ich taktika môže sláviť úspech tak ako v minulosti, a preto by mala slovenská vláda legislatívne rýchlo zakročiť, eliminovať zahraničné mimovládky, ktoré pôsobia na Slovensku, a optimalizovať mediálnu scénu. Bez týchto zásahov, nemá súčasná vláda šancu prežiť.
Premiér Robert Fico a prezident Peter Pellegrini zdôrazňujú, že politika krajiny musí byť orientovaná na záujmy slovenských občanov, nie na záujmy iných štátov. Napriek tomu Fico čelí výraznej polarizácii verejnej mienky. Ako si vysvetľujete tento paradox?
Vidím v tom najmä masívnu liberálnu propagandu, ktorá ide ruka v ruke s nízkym vlasteneckým a národným povedomím časti slovenskej populácie, ktorá má rada, keď môže za omrvinky slúžiť cudzím pánom. Žiaľ, to je naše slovenské prekliatie, ktoré sa s nami vlečie dejinami. Ale pevne verím, že sa blíži čas, keď spomínaná časť našej populácie konečne dospeje.
V Európe sa čoraz viac diskutuje o návrate Donalda Trumpa do prezidentského úradu. Ako jeho politika ovplyvní vzťahy medzi USA a Európou vrátane Slovenska?
Nástup Trumpa do prezidentského úradu bol dynamický a predpokladám, že dynamické bude celé jeho volebné obdobie. Trump je americký podnikateľ a obchodník, to znamená, že bude vždy pracovať iba pre USA a zo všetkého bude chcieť vyťažiť niečo. Ak si niekto myslí, že prezident USA bude nezištne pomáhať Európe, a zvlášť Slovensku, tak je na veľkom omyle. Jeho prvé kroky a vyhlásenia, pokiaľ ide o Európu, ale napríklad aj o Ukrajinu, hovoria jasnou rečou ‒ USA pomôžu, ale niečo za niečo.