Skip to content

Dnešný dátum:

štvrtok, 27 marca, 2025
Menu

A roky bežia, vážení…

13 marca, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

Prvého januára 1969 spustil programový okruh Praha Československého rozhlasu legendárny seriál „A roky bežia, vážení…“ Až do obdobia tvrdej normalizácie predstavovalo toto vysielanie významné osobnosti a pozoruhodných ľudí z tých najrôznejších uhlov pohľadu.
A roky bežia. Od slovenských parlamentných volieb v roku 2023.

Viete, že sa blížime nezadržateľne k ich druhému výročiu, inak tiež napísané k polovici volebného obdobia? Nie, pripomínať si to nemá za cieľ naplniť iba nejaký štatistický údaj či fakt. Naopak, pripomínať si, že o pár mesiacov máme polovicu volebného obdobia za sebou, je čoraz aktuálnejšie, naliehavejšie a nevyhnutnejšie. Lebo na Slovensku sa deje čosi zvláštne v priamom prenose, čosi protislovenské. A to už je moment, v ktorom nestačí iba podvihnúť obočie a pomyslieť si: zas?

Nie, tentoraz pokojne nechajme slabú opozíciu úplne bokom. V našej téme je nepodstatná ‒ práve tak ako, našťastie, aj v politickom živote nášho Slovenska. Hoci uvedomiť si konečne, že ak by u nás fungovala aspoň trochu rozumná a schopná opozícia, tak by sme dnes už strihali meter do predčasných volieb. Je nanajvýš podivuhodné, že z vládnucej koalície ich nikto nechce, no s výnimkou jej najsilnejšej a najstabilnejšej strany Smer ‒ SSD nikto nerobí nič pre to, aby predčasné voľby neboli. Skôr naopak.

Ono totiž sme stále svedkami v politickej praxi napĺňania starého známeho ‒ reči sa hovoria a chlieb sa je. To znamená, že slová a sľuby sú lacné a nemajú veľkú hodnotu v porovnaní s konkrétnymi činmi alebo výsledkami. K tomu iba jedno slovo – žiaľ. Aj preto treba venovať nasledujúcich pár slov Senecovi, rímskemu stoickému filozofovi, štátnikovi a dramatikovi: „Hovorme to, čo si myslíme, myslime si to, čo hovoríme: nech sa reč zhoduje so životom.“

To našim politikom – stále nechajúc bokom tých opozičných – nesmierne chýba. Potom by sme neriešili „nekonečný príbeh“ migaľovcov, minimálnu vládnu väčšinu v parlamente, obsadenie postu predsedu parlamentu, personálne pokrytie ministerstiev, účasti na koaličných radách a podobne. Toto všetko má byť vyriešené do mesiaca po voľbách, a nie do dvoch rokov po nich. Netreba ukazovať prstom na vinníkov tohto stavu, sú už tak chronicky známi, že si o ich nepochopiteľnom prístupe ku koaličnej ak nie oddanosti, tak aspoň solidarite čvirikajú už aj vrabce.

Nemusíme používať žiadne silné slová, aby sa v nás burcovali silné emócie. Asi si však musíme zvyknúť na to legendárne – na Slovensku je to tak. Lenže to platilo pred tridsiatimi rokmi, takmer pred jednou generáciou, a možno je aj dobre, že to vtedy platilo.
Ibaže po tridsiatich rokoch by sme mali mať iné starosti, ako napríklad vydieračom z parlamentu čo ponúknuť. Tu by sa mali naplniť premiérové slová o tom, že nasadí všetky zložky, ak zistí takýto prístup k výkonu poslaneckého mandátu.

Nuž, čakáme, ale nateraz márne. A veru by potešil aj nejaký náznak toho legendárneho „Zločinu a trestu“. Lenže Dostojevskij už dávno nežije. Dokonca sa ocitol aj na zoznamoch nevhodných autorov, ale to už zas skĺzavame k opozícii a k jej straníckym tlačovým orgánom.
Sme svedkami ultimát, rokovaní o nevyrokovanom ničom, vyhlásení o tom, ako sa dohodneme, že sa chceme dohodnúť a, samozrejme, funkčných požiadaviek zo strany ľudí, ktorí na také vysoké funkcie nemajú žiadnu kvalifikáciu ani prax, iba sa im zachcelo.
A roky bežia…

Text: Ivan BROŽÍK

Foto: TASR/koláž RTVS

 

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia