Kandidátov na umiestnenie bolo síce priveľa, ale víťaz bol jednoznačný
Vladimír MEZENCEV – Foto: SOŠV/Samuel GALICA
Vyhlasovanie výsledkov ankety Športovec roka je už tradične veľkou spoločenskou udalosťou. Tak to bolo aj v tomto roku, kde sa v dôstojných priestoroch nového Slovenského národného divadla zišli okrem pozvaných elitných športovcov aj predstavitelia politického a verejného života, medzi ktorými nechýbali ani súčasný prezident SR Peter Pellegrini a prezident republiky v rokoch 1999 ‒ 2009 a zároveň čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Ivan Gašparovič, exminister športu a cestovného ruchu Dušan Keketi, tiež vyše desiatka poslancov NR SR.
Organizátor ankety Klub športových redaktorov v porovnaní s uplynulými ročníkmi pristúpil k niektorým zmenám. Najmä v časovom predstihu zverejnil prvú desiatku najúspešnejších športovcov roka 2024 bez poradia a ďalších, teda od jedenásteho miesta už so známym umiestnením. Okrem toho umožnil zapojiť sa do ankety aj tým športovým novinárom, ktorí nie sú členmi spomínaného klubu, a tak sa počet hlasujúcich v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o desať, teda na 139.
Aspoň jeden hlas dostalo dohromady šesťdesiat jednotlivcov, ale o celkovom víťazovi ankety Športovec roka 2024 z nich azda nikto nepochyboval. Už 37-ročný bratislavský rodák Matej Beňuš si ako jediný slovenský účastník OH 2024 v Paríži priniesol domov cenný kov, konkrétne bronzovú medailu – a to nakoniec rozhodlo o jeho presvedčivom prvenstve. Mnohí odborníci však na úroveň jeho olympijského umiestnenia stavajú (keď nie dokonca vyššie) celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára v kanoe jednotlivcov vo vodnom slalome, teda v disciplíne, ktorú úspešne absolvoval aj na olympijskej trati v hlavnom meste Francúzska.
Až stoosem športových novinárov zaradilo M. Beňuša na víťaza ankety, osemnásti na druhé a siedmi na 3. miesto. Len na porovnanie – športovkyňu roka 2023 strelkyňu Danku Bartekovú videlo ako víťazku ankety iba osemdesiat novinárov, dvadsaťšesť na symbolickej striebornej pozícii a dvanásť na bronzovej.
■ OLYMPIONICI V POPREDÍ
To, že do prvej desiatky sa dostanú všetci účastníci parížskej olympiády, ktorí sa umiestnili na veľmi solídnych štvrtých pozíciách (tzv. zemiakové medaily) a piaty v poradí ako najlepší Európan Richard Tury v skejbordingu, bolo každému zainteresovanému jasné už po samotnom vyhlásení ankety. V ich ankete už išlo iba o to, kto nazbiera čo najviac tzv. pódiových umiestnení, teda 1. až 3. miesta.
Aj preto sa do TOP desiatky nedostali Viktória Chladoňová (12. miesto), juniorská majsterka sveta v horskej cyklistike a pretekoch cross contry, strieborná a bronzová na svetovom šampionáte v cestnej cyklistike, tretia na svetovom šampionáte v cyklokrose a európskom v cestnej cyklistike. Do elitnej desiatky sa nedostala ani stolná tenistka Barbora Balážová (16. miesto), majsterka Európy vo štvorhre.
■ UZNANIE ATLETIKE
Športový kráľ roka bol jasný a už išlo iba o ďalšie poradie. Atletika má svoju pevnú pozíciu v športovej hierarchii, a to rozhodlo, že slovenská atlétka roka a vicemajsterka Európy v behu na 800 metrov Gabriela Gajanová sa stala druhou najvýznamnejšou športovou osobnosťou roka 2024. Síce so solídnym odstupom za víťazným Beňušom, ale na veľmi dobrej pozícii.
Už aj preto, lebo do desiatky najúspešnejších slovenských športovcov roka sa dostala po prvýkrát (verme že nie naposledy), pričom nebola jediná, ktorej meno sa premiérovo ocitlo v elitnej desiatke. Spolu s ňou tie neopakovateľné pocity v priestoroch nového SND zažili aj tenistka Rebecca Šramková, vodná slalomárka Zuzana Paňková, strelkyňa Vanesa Hocková a skejbordista Richard Tury.
Za menom a druhom športu sú v zátvorke uvedené počty hlasov na tzv. medailových miestach a potom počet zaradení do desiatky najúspešnejších:
- Matej Beňuš, vodný slalom (108 – 18 – 7) 138
- Gabriela Gajanová, atletika (7 – 30 – 23) 124
- Anna K. Schmiedlová, tenis (1 – 24 – 12) 115
- Rebecca Šramková, tenis (1 – 10 – 15) 94
- Richard Tury, skejbording (0 – 5 – 18) 102
- Stanislav Lobotka, futbal (14 – 12 – 14) 82
- Zuzana Paňková, vodný slalom (0 – 13 – 13) 71
- Petra Vlhová, zjazd. lyžovanie (3 – 9 – 6) 78
- Vanesa Hocková, streľba (0 – 0 – 9) 56
- Juraj Slafkovský, hokej (0 – 3 – 3) 63
■ ROK TENISTIEK
Po Matejovi Beňušovi najviac nominácií na celkové prvenstvo v ankete získal futbalista Stanislav Lobotka – až štrnásť. Teda dvakrát viac než druhá Gabriela Gajanová. Nečudo, veď vyhral anketu o najlepšieho futbalistu roka a na európskom šampionáte v Nemecku patril medzi najväčšie opory našej reprezentácie. Po zápasoch s Holandskom a Rumunskom ho vyhlásili za najlepšieho hráča stretnutia.
Kuriózne je, že tento uznávaný futbalista európskej extratriedy dostal pred rokom v ankete iba jeden hlas na celkové prvenstvo v nej a nakoniec skončil tretí za D. Bartekovou a P. Vlhovou. Keď už sme spomenuli minuloročnú anketu, tak z najúspešnejšej desiatky laureátov sa do tej tohtoročnej dostali iba dvaja už spomínaní športovci – Lobotka a Vlhová. Pritom športovkyňa roka 2023 Danka Barteková (teraz už Hrbeková) klesla až na 20. priečku, keď síce dostala jeden hlas na 3. miesto, ale do desiatky najlepších ju zaradilo iba dvadsaťjeden hlasujúcich.
Športovec roka 2024 M. Beňuš nie je nováčikom medzi desiatimi najúspešnejšími nominantmi. Ocitol sa tam už štvrtýkrát, doteraz v nej bol najvyššie, v roku 2016 po zisku olympijského striebra, keď skončil piaty.
V desiatke najlepších sú až dve tenistky, čo nikoho neprekvapuje. Ani to, že pätica Anna Karolína Schmiedlová, Rebecca Šchramková, Viktória Hrunčáková, Tereza Miháliková a Renáta Jamrichová sa stali prvým ženským kolektívom, ktorý vyhral anketu Športovec roka. Tento tím sa na hlasovacích lístkoch objavil najviac – až 136-krát, pričom šesťdesiatštyri novinárov ho zaradilo na prvé, štyridsať na druhé a tridsaťdva na tretie miesta. Niekoho môže prekvapiť, že v ankete sa objavili mená iba pätnástich kolektívov. Nemožno sa však tomu čudovať. Pravidlá pre hlasujúcich novinárov sú neúprosné.
Prvenstvo tenistiek medzi kolektívmi nebolo až takým prekvapením. Veď druhá za nimi reprezentácia SR vo futbale sa na anketových lístkoch objavila iba 118-krát teda o osemnásť menej ako tenistky. Futbalistov na prvé miesto zaradilo päťdesiatjeden novinárov, na druhé štyridsaťdva a na tretie dvadsaťpäť. V tesnom závese za touto reprezentáciou zostali futbalisti Slovana Bratislava (22 – 45 – 47) a spolu dostali stoštrnásť hlasov.
Tenistky sa pred rokom umiestnili na jedenástej priečke. Za rok 2024 im však zaslúžene patrí historické prvenstvo, veď hrali priamo o vzácnu trofej, konkrétne o Pohár B. J. Kingovej (bývalý Pohár federácie), čo je túžba azda všetkých hráčok na svete. Na prvú priečku v ankete nedosiahli ani ich predchodkyne, a to i napriek tomu, že v rokoch 2002 a 2020 skončili svoju cestu v Pohári federácii tiež tak vysoko, teda ako vicemajsterky.
Šramková a spol. v roku 2024 doma zdolali Slovinsko, vo finálovom turnaji v španielskej Malage už v prvom kole prekvapujúco vyhrali nad USA 2 : 1 a potom vo štvrťfinále Hrunčáková a Šramková rozhodli o ďalšom nečakanom víťazstve nad Austráliou 2 : 0 už vo dvojhrách a v semifinále nad Veľkou Britániou 2 : 1. Vo finále však naše dievčatá nedokázali úspešne vzdorovať favorizovaným Taliankam, ktoré úspešne prešli cez obe dvojhry, a to im stačilo na zisk trofeje.
Napriek tomu, že basketbalistky Slovenska sa stali premiérovými víťazkami ankety Športovec roka 1993 v kategórii kolektívov, ženským tímom v ďalších rokoch ruže veľmi nekvitli. Hráčky spod košov pritom dominovali v ankete až päťkrát – po dva razy reprezentácia a Ružomberok, raz Good Angels Košice. Dvakrát sa ušlo prvenstvo aj ženským biatlonovým štafetám (1998, 2008). Tenistky teda prezentujú tretie športové odvetvie medzi víťazkami, i keď slovenský mužský daviscupový tím zažil túto slávu už v roku 2005, v ktorom sa najskôr tešil z triumfu v tejto elitnej svetovej súťaži.
■ AKO NA HOJDAČKE
Máme teda stálice, ktoré prichádzajú do Bratislavy na slávnostné vyhlasovanie ankety Športovec roka niekoľkokrát za sebou, ale i takých, ktorí napriek vynikajúcim výsledkom z desiatky vypadli, resp. sa do nej nedostali. Tak napríklad za rok 2024 dostať sa medzi TOP športovcov roka sa nepodarilo ani jednému z najlepších kanonierov na majstrovstvách sveta vo futbale Ivanovi Schranzovi, ktorého medzi desať najúspešnejších zaradilo päťdesiatdva novinárov, z nich dokonca jeden na prvé, dvaja na druhé a piati na tretie miesto. To všetko mu stačilo na jedenástu priečku.
Medzi laureátov sa nedostali dokonca ani tí, ktorí sa na olympiáde v Paríži umiestnili na bodovacích 6. miestach, konkrétne vodný slalomár Jakub Grigar, celkovo trinásty, a strelkyňa Danka Barteková-Hrbeková, ktorá ako víťazka ankety za rok 2023 napriek veľmi solídnym výkonom v Paríži klesla až na dvadsiate miesto, pričom pri hlasovaní si na ňu „spomenulo“ iba dvadsaťjeden redaktorov.
Ktorý pretekár v motoristických disciplínach netúži skončiť v seriáli majstrovstiev sveta piaty? Zdôrazníme, že nie v jedných pretekoch, ale po celej bohatej sezóne. Málo by sme našli takých… V roku 2023 sa medzi športovcov roka po prvýkrát dostal plochodrážnik, konkrétne Martin Vaculík zo Žarnovice. Bolo to uznanie za jeho konečnú tretiu priečku v seriáli Grand Prix, čo sú majstrovstvá sveta. O rok neskôr sa mu však tento vynikajúci výsledok nepodarilo zopakovať, skončil „iba“ piaty. Vo svojej premiére medzi laureátmi (5. miesto) sa však tešil len rok. Teraz klesol až na 21., teda tesne za športovkyňou roka 2023 D. Bartekovou-Hrbekovou.
Laura Frličková je skutočne vychádzajúca hviezda nielen našej atletiky, ale celého slovenského športu. Atletika medzi Tatrami a Dunajom nikdy doteraz nemala európskeho rekordmana v kategórii U18, líderku svetových tabuliek nádejí za celý kalendárny rok a zároveň majsterku kontinentu v behu na 100 metrov prekážok do 18 rokov. Nečudo, že po jej výkonoch v Banskej Bystrici jej osobne prišiel zablahoželať prezident Peter Pellegrini.
Napriek tomu sa Laura Frličková umiestnila na základe výsledkov hlasovania na päťdesiatom treťom až šesťdesiatom mieste, teda úplne na chvoste tabuľky. Táto sedmička dostala iba po jednom hlase, aj to len za desiate miesto. Toto je tiež jeden z dôkazov, že stať sa jedným z laureátov ankety Športovec roka 2024 nebolo ľahké a ten, kto sa do nej dostal, musel mať aspoň päťdesiatšesť zaradení do TOP 10 a medzi nimi niekoľko na tzv. pódiové umiestnenia.
■ EPILÓG
Niektorým čitateľom Slovenských národných novín sa môže zdať, že prinášame priveľa číselných údajov. I tak však čísla nakoniec rozhodovali o všetkom. Je naozaj zložité porovnávať výkony z tenisových kurtov s tými z atletických dráh či vodných kanálov, zo streleckých areálov, z cyklistických pretekov, z futbalových trávnikov atď. Jedno je však isté ‒ takéto ankety sú každoročne najlepšími zrkadlami dosiahnutých úspechov slovenského športu a ďalšou uzavretou kapitolou jeho dejín.