Médiá hlavného prúdu sa snažia z matičiarov vyrobiť extrémistov. „Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru uvedený prípad naďalej preveruje a do dnešného dňa neboli zistené také skutočnosti, na základe ktorých by mohlo byť podľa Trestného poriadku začaté trestné stíhanie,“ uviedol pre Slovenské národné noviny hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. Pýtali sme sa, či NAKA, ktorá preverovala Maticu slovenskú v súvislosti so šírením videodokumentu Bez 14. marca, už ukončila preverovanie. Čiže skutok, hoci si to niekto prial, aby sa stal, sa jednoducho nestal. Uvidíme, či o tom budú informovať médiá, ktoré sa v preverovaní národnej ustanovizne priam vyžívali.
Matica slovenská sa v posledných mesiacoch stala terčom nevyberaných mediálnych útokov. Organizátori tohto mediálneho lynču sú médiá tzv. hlavného prúdu – ako Denník N, denník SME a postkomunistická Pravda. Aktívne sa na tejto kampani podieľa aj verejnoprávna RTVS platená z našich daní a koncesií. Nedávno svorne útočili na Maticu kvôli videodokumentu. Najnovšie z dôvodu, že na Národnej slávnosti Devín 2017 jej organizačne pomáhali mládežníci z občianskeho združenia Slovenskí branci.
- POLÍCIA V MATICI
Video Bez 14. marca vychádzalo z premisy, čo by sa stalo, ak by sa dejiny počas prvej Slovenskej republiky vyvíjali inak ako v skutočnosti. Nebolo žiadnym spôsobom negatívne voči ktorejkoľvek rasovej, náboženskej alebo národnostnej menšine na Slovensku. Od začiatku jeho autori tvrdili, že ide o publicistický žáner, nie vedecký výstup. Matica dokonca video neobjednávala, ani nefinancovala, len zdieľala na svojom YouTube kanáli TV MATICA. Napriek týmto skutočnostiam takmer päť dní trvala negatívna kampaň. Zapojili sa do nej i politici aj špeciálny prokurátor. Špeciálna policajná jednotka preverila výrobu tohto filmu priamo v priestoroch Matice slovenskej v Bratislave. „Dňa 13. apríla navštívili Maticu dvaja mladí vyšetrovatelia a pýtali sa na autorov dokumentu. Boli slušní,“ uviedol pre SNN tajomník Matice slovenskej a historik P. Mulík. Hneď v ten deň sa ozvali redaktori RTVS, s otázkou či skutočne NAKA preverovala Maticu. Odkiaľ získali obratom túto informáciu? Kto z polície vynáša citlivé tvrdenia počas úkonov vyšetrovania? Následná medializácia mala jednoznačne ovplyvniť policajné orgány, „aby to Matici poriadne spočítali“. Vyšetrovatelia sú zo zákona nezávislí. A priania tejto skupinky slovenských médií sú im evidentne ukradnuté.
- BRANCI NA DEVÍNE
Matica slovenská pri tohtoročnej organizácii Národnej slávnosti na Devíne 22. apríla využila nezištnú pomoc občianskeho združenia Slovenskí branci. Ide o mladých mužov a dievčatá, ktoré sa venujú branným aktivitám a považujú za najaktívnejšie pronárodné združenie mládeže. Slovenské médiá, RTVS nevynímajúc, nasadiac si neviditeľný sudcovský talár ich už odsúdili a považujú za extrémistov. A Maticu slovenskú začali obviňovať zo spolupráce s radikálmi. Matica je nadstraníckou organizáciou. Pri dohode o spolupráci preverovala predovšetkým nadstraníckosť tohto mládežníckeho združenia. Akékoľvek informácie o sklone k extrémizmu týchto mladých ľudí nezistila. Niektoré médiá však zverejnili, že údajne ide o združenie, ktoré monitoruje Slovenská informačná služba (SIS). Rovnako vraj Ministerstvo vnútra SR (MV SR) toto združenie eviduje ako problémovú organizáciu. Matica slovenská nedisponuje žiadnymi spismi SIS ani zoznamami MV SR, a teda ani informáciami, že má ísť o extrémistov. Dosiaľ nespáchali žiaden trestný čin ani priestupok.
„Pravda je silná bylina, vždy vyjde najavo. Ak už aj NAKA zatiaľ pochopila, že slobodne vyjadrovať svoje názory a pritom nikomu neubližovať nie je trestný čin a ani prečin, treba len pokrútiť hlavou nad stanoviskami médií i niektorých politikov. Zmysel Matice je naozaj aj v otváraní tém a v slušnej diskusii o všetkom, čo nás trápi,“ uviedol v tejto súvislosti pre SNN predseda Matice M. Tkáč. Mnohým starším Slovákom a Slovenkám uvedné praktiky pripomínajú tvrdé päťdesiate roky, kde komunisti lživo obvinili nepohodlné osoby a zničili im tým život. A to sa deje dnes aj vo vzťahu k Matici slovenskej.
Maroš SMOLEC – Karikatúra: Andrej MIŠANEK