Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 24 februára, 2026
Menu

Cena americkej ropy WTI opäť klesla, rovnako aj cena ropy Brent

24 októbra, 2014
Menej ako minúta čítania minút čítania
⏱️ Čas čítania: 2 min (289 slov)
Foto: TASR/AP

Singapur 24. októbra (TASR) – Cena americkej ropy WTI zaznamenala po štvrtkovom prudkom raste opätovné zníženie a smeruje k už štvrtému týždňovému poklesu po sebe.

Dôvodom je odmietanie najväčších producentov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) obmedziť ťažbu. Analytici preto očakávajú, že OPEC na svojom novembrovom zasadnutí zníženie produkčných kvót neoznámi. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Cena WTI sa dnes znížila o 0,9 % a trhy očakávajú, že pokles zaznamená aj za celý týždeň. To by znamenalo pokles už štvrtý týždeň po sebe. „Trhy sú presvedčené, že OPEC na svojom novembrovom zasadnutí ťažobné kvóty nezníži,“ povedal Will Yun, komoditný analytik zo spoločnosti Hyundai Futures Corporation. „OPEC evidentne chce udržať súčasnú úroveň cien ropy. Tým by kartel obmedzil zisky z ťažby v USA, kde rast produkcie predstavuje hrozbu pre producentov z Blízkeho východu,“ dodal.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v decembri klesla v popoludňajších hodinách singapurského času v rámci elektronického obchodovania na newyorskej burze o 44 centov na 81,65 USD (64,30 eura) za barel (159 litrov), počas dňa sa však znížila až o 77 centov na 81,32 USD/barel. Na záver štvrtkového (23.10.) obchodovania sa cena WTI zvýšila o 1,57 USD a obchodovanie uzatvorila na úrovni 82,09 USD/barel. Oproti záveru minulého týždňa je však cena WTI nižšia o 1,3 %.

Pokles zaznamenala aj cena ropy Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne. Tá klesla o 68 centov na 86,15 USD za barel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia