Slovensko aj EÚ musí zvládnuť vplyv vývoja na Ukrajine, konštatuje SIS

Na snímke znak SIS. Foto: TASR/SIS

Bratislava 24. októbra (TASR) - Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ján Valko dnes na pôde parlamentu predniesol pred poslancami Správu o činnosti SIS za minulý rok.

Správa o činnosti SIS za rok 2013 určená pre verejnosť bude v zmysle rozhodnutia riaditeľa z dnešného dňa zverejnená na webovom sídle Slovenskej informačnej služby v sekcii Pre vás na adrese: www.sis.gov.sk.

"Riaditeľ spravodajskej služby Ján Valko sa tak v tomto roku rozhodol po tretíkrát od roku 2005 o zverejnení odtajnenej verzie správy o činnosti služby. Zverejnenie správy o činnosti služby považujeme za štandard v informovanosti občanov Slovenskej republiky prostredníctvom médií o činnosti našej organizácie. Naša krajina, ako aj celá Európska únia, v období posledných dvoch rokov čelí významným, najmä externým bezpečnostným hrozbám, ktorých ďalší vývoj je zložité predpovedať a zvládnutie týchto hrozieb je prvoradou úlohou bezpečnostných zložiek štátov EÚ. Ide predovšetkým o vplyv vývoja situácie na Ukrajine na SR a EÚ, ako aj dramaticky sa stupňujúci vývoj situácie na Blízkom východe v súvislosti s radikálnymi extrémistickými prejavmi hnutia IS. Práve tieto témy sú popri agende práce spravodajskej služby v rámci samotnej SR najvýznamnejšou časťou agendy práce našej spravodajskej služby v spolupráci s partnerskými službami štátov NATO a EÚ," uviedol pre TASR hovorca SIS Branislava Zvara.

Správa okrem úvodu a záveru obsahuje štyri kapitoly a to plnenie úloh strategického zamerania SIS, spoluprácu so štátnymi orgánmi a plnenie informačnej povinnosti, stav, základné činnosti a kontrola SIS a napokon správu o činnosti Národného bezpečnostného analytického centra.

V rámci plnenia úloh strategického zamerania SIS sa v správe uvádza napríklad boj proti terorizmu, nelegálna migrácia, zaoberá sa tu aj obchodom s výrobkami obranného priemyslu, extrémistickou scénou, korupciou a klientelizmom, bojom s organizovaným zločinom, či situáciou na Ukrajine a podobne.

Podľa návrhu štátneho rozpočtu, ktorý odobrila vláda ale ešte ho musí schváliť NR SR, by mala SIS v roku 2015 počítať s príspevkom zo štátneho rozpočtu vo výške 44,3 milióna eur. Oproti roku 2014 je to nárast takmer o 1,4 milióna eur. Navrhnutý rozpočet odobrili v stredu 22. októbra členovia Osobitného kontrolného výboru pre SIS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.