Sklársky umelec J. Zoričák je prvým laureátom Ceny Imra Weinera-Kráľa

Ján Zoričák Foto: uszz.sk

Bratislava 24. októbra (TASR) – Prvým laureátom Ceny Imra Weinera-Kráľa sa stal slovenský výtvarný umelec dlhodobo žijúci a tvoriaci vo Francúzsku Ján Zoričák. Prevzal si ju vo štvrtok (23.10.) vo Francúzskom inštitúte v Bratislave.

"Takúto cenu sme potrebovali pre ľudí, ktorí vytvárajú dobré vzťahy medzi našimi krajinami. Podporujem ju a som rád, že jej prvým držiteľom je taký významný sklársky umelec, akým je Ján Zoričák," povedal veľvyslanec Francúzska na Slovensku Didier Lopinot, ktorý s ministrom kultúry SR Marekom Maďaričom prevzal záštitu nad udelením tohto ocenenia.

Cena je spojená s prezentáciou laureátových sklárskych a fotografických prác pod názvom Exoti a exoplanety. V Galérii Francúzskeho inštitútu sú diela vytvorené v rokoch 2012 až 2014 v Savojských alpách, kde Zoričák tvorí. Asi polmetrové sklenené ihlany v precízne vybrúsených geometrických tvaroch s vnútornými aj na povrchu vytvorenými bublinkami či obrazmi sú z priehľadného bezfarebného skla alebo zafarbeného do zelena a žlta. "Fotografie sú mnohonásobné zväčšeniny detailov týchto objektov. Začal som fotiť, pretože zo sklárskej tvorby ma už bolia ruky," zdôvodnil pre TASR laureát.

Dielo zo staršej výstavy diel Jána Zoričáka Vesmírne posolstvá Foto: TASR

"V Zoričákovej tvorbe cítiť, že sklo ho inšpiruje optikou a svetelnosťou. V objektoch skúma vlastnosti lomu svetelného lúča v šošovkovitých výbrusoch, konvexne a konkávne zvlnených stenách i šikmých plochách hranolov. Neraz umocňuje prirodzené vlastnosti skla použitím farby, matovania či kontrastnými plochami, aby vytvoril napätie zvlnenej línie s geometrickým tvarom," charakterizuje jeho dielo kurátorka výstavy Dagmar Srnenská.

Sochár Milan Lukáč vytvoril z kovu Cenu Imra Weinera-Kráľa v tvare listovej obálky. Tá symbolizuje korešpondenciu medzi týmto maliarom a jeho dcérou, s ktorou bol po návrate z Francúzska na Slovensko v písomnom kontakte. Kvôli tejto príležitosti prišla pani Elise Weiner-Kral z Paríža a dojatá vyjadrila potešenie, že takto sa šíri dielo a pamiatka na jej otca: "Keby tu bol, mal by si čo povedať s laureátom aj by bol rád z tejto ceny. Nie preto, že by bol na ňu pyšný, ale že už môžeme voľne cestovať."

Cena Imra Weinera-Kráľa je exkluzívnou poctou pre významné žijúce osobnosti, ktoré prispievajú k rozvoju francúzsko-slovenskej kultúrnej spolupráce a dialógu týchto krajín. Udeľuje sa ako uznanie za zásluhy o významný kultúrny alebo spoločenský počin a prínos k zbližovaniu oboch národov. Je vyzdvihnutím tvorivého ducha a spoločenskou i morálnou odmenou za mimoriadne ľudské výkony v oblasti kultúry. Cenu vyhlasujú, organizujú a udeľujú občianske združenie Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa a Francúzsky inštitút v Bratislave v spolupráci s Asociáciou teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku.

Ján Zoričák sa narodil v Ždiari (1944). Študoval na Sklárskej umeleckopriemyselnej škole v Železnom Brode (1959-1963) a na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe (1963-1969). Vo Francúzsku žije od roku 1969 a tak ako maliar Imro Weiner-Kráľ aj on neustále viedol intelektuálny, výtvarný a emocionálny dialóg medzi rodným krajom a novým domovom vo francúzskom Talloires. Po roku 1989 organizoval na Slovensku sklárske sympóziá a workshopy, kde tvorili najmä slovenskí a francúzski umelci. Vo Francúzsku sa podieľal na založení medzinárodného sklárskeho strediska v Aix-en-Provence, kam chodia aj slovenskí sklári.

Je Rytierom Rádu umenia a literatúry (1986) a nositeľom vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktorý mu udelil prezident SR (2013). Sklárskou tvorbou je zastúpený v umeleckých zbierkach v Nemecku, Belgicku, Dánsku, Španielsku, Fínsku, Austrálii, Japonsku, Čile, Kanade, USA, Švajčiarsku, ČR a SR, ale najviac v takmer dvadsiatich prestížnych múzeách, galériách a umeleckých fondoch Francúzska.

Výstava potrvá do 31. októbra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.