Skip to content

Dnešný dátum:

nedeľa, 22 februára, 2026
Menu

Za pádom súkromného raketoplánu je vraj predčasné aktivovanie zostupu

3 novembra, 2014
Menej ako minúta čítania minút čítania
⏱️ Čas čítania: 2 min (238 slov)
Na kombosnímke raketoplán SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic sa oddeľuje od nosnej rakety (vľavo a uprostred), vpravo raketoplán exploduje 31. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Mojave 3. októbra (TASR) – Súkromný raketoplán SpaceShipTwo havaroval po tom, čo sa mimovoľne a predčasne aktivovala funkcia pre zostup do atmosféry. Vplýva to z predbežných zistení amerického Národného úradu pre bezpečnosť dopravy (NTSB), informovala dnes agentúra Reuters.

Šéf NTSB Christopher Hart na tlačovej konferencii takisto povedal, že podľa vyšetrovateľov motory a palivové nádrže neboli porušené, čo indikuje, že nedošlo k explózii zariadení.

Video po páde raketoplánu:

Hart tak vylúčil prvotné špekulácie, že stroj vybuchol, napísala agentúra AP.

Hart tiež zdôraznil, že ide len o predbežné závery a vyšetrovanie je v počiatočnej fáze. „Máme pred sebou mesiace a mesiace vyšetrovania,“ dodal.

Raketoplán spoločnosti Virgin Galactic sa zrútil v piatok minulý týždeň počas skúšobného letu nad Mohavskou púšťou v Kalifornii. Muž, ktorý nehodu neprežil, bol identifikovaný ako pomocný pilot Michael Alsbury (39) z Kalifornie. Pilot, ktorý prežil, je 43-ročný Peter Siebold, ktorý sa stihol katapultovať, utrpel však vážnejšie zranenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia