Opozícia navrhla mimoriadnu schôdzu ku kontrole v MH Development

Miroslav Beblavý na snímke. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 3. novembra (TASR) – Opozícia v parlamente dnes podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. Jej programom by malo byť vykonanie nezávislej kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v spoločnosti MH Development.

Návrh, pod ktorý sa podpísalo 31 zákonodarcov, doručil poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený). Odôvodnil ho neochotou poslancov Smeru-SD rokovať v pléne o tejto téme počas poslednej schôdze. Mimoriadna schôdza má z jeho pohľadu donútiť vládnu väčšinu k riadnemu a nezávislému prešetreniu pomerov v štátnej firme k odvolaniu jej dozornej rady.

Návrh na vyslanie NKÚ do spoločnosti MH Development predložil Beblavý v parlamente neúspešne minulú stredu (29.10.). Je presvedčený, že Smer-SD nechce kauzu riadne prešetriť. Svedčiť o tom má zámer ministra hospodárstva Pavla Pavlisa zveriť vykonanie kontroly súčasnej dozornej rade MH Developmentu.

Tá však kroky bývalého šéfa spoločnosti Ladislava Košeckého dva roky prehliadala, upozornil Beblavý. „Základná náplň ich práce, ktorú stanovuje aj obchodný zákonník, je dohliadnuť na činnosť konateľa a nahliadať do obchodných a účtovných kníh a kontrolovať tam obsiahnuté údaje,“ vysvetlil.

Beblavý kritizoval, že kontrolné zložky ministerstva hospodárstva neboli schopné odhaliť dianie vo firme, ktorú spravujú. Očakáva, že tu došlo aj k iným sporným konaniam, ako sú tie, na ktoré poukázal.

„Považujem za nevyhnutné, aby v štátnej spoločnosti vykonal kontrolu NKÚ, a to za celé obdobie pôsobenia Ladislava Košeckého. Očakávam, že kontrola NKÚ prispeje k záchrane zvyšných finančných prostriedkov,“ uviedol poslanec vo vyhlásení pre médiá.

Opozícia bude na mimoriadnej schôdzi požadovať odvolanie členov dozornej rady aj z iných funkcií v rezorte hospodárstva. Tiež odvolanie osôb, ktoré sa z jeho pohľadu dopustili rodinkárstva a klientelizmu v MH Development.

Ladislava Košeckého odvolal minister hospodárstva Pavlis minulý pondelok (27.10.) z pozície konateľa štátnej spoločnosti MH Development. Dôvodom bola medializovaná informácia, že s vlastnou firmou Martimex uzavrel zmluvu o prenájme vozidla. Výšku mesačného nájomného dohodol na 1200 eur bez DPH.

Beblavý v parlamente následne upozornil na to, že Košecký v minulosti zaplatil tri pokuty vo výške 12.786 eur z peňazí štátnej spoločnosti MH Development. Pokuty dostal za porušenie zákona o konflikte záujmov, keď nepodával majetkové priznania a ďalej podnikal vo svojich firmách.

Poslanec napokon upozornil aj na to, že MH Development obchodovala s firmou, kde figuruje Igor Hyža, ktorý je dnes konateľom v Košeckého spoločnosti Mertimex. Hyžovej firme INSO Consulting mala štátna MH Development vyplatiť celkovo 13 faktúr v hodnote 132.139,80 eura.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.