Civilistov z domov v budúcej nárazníkovej zóne vyháňajú výstrelmi

Muž stojí nad troskami svojho domu, ktorý zdemolovala egyptská armáda v pohraničnom meste Rafah Foto: TASR/AP

Rafah 7. novembra (TASR) - Egyptské jednotky tlačia na obyvateľstvo z domov v oblasti budúcej nárazníkovej zóny medzi Egyptom a pásmom Gazy, aby čo najskôr opustili svoje obydlia.

Vojaci podľa agentúry AP používajú násilné metódy a vypínajú ľuďom elektrickú energiu či strieľajú varovné výstrely do vzduchu.

Civilisti z budúcej nárazníkovej zóny, ktorá má zabrániť presunu zbraní a militantov medzi Egyptom a Gazou, dostali od vlády oznámenie opustiť domy minulý týždeň v stredu. Egypt ponúkol vysťahovaným rodinám kompenzáciu zhruba 20.000 až 30.000 dolárov za dom.

Obrnené vozidlo egyptskej armády stojí na na egyptskej strane pohraničného mesta Rafah, severovýchodne od Káhiry, Egypt Foto: TASR/AP

Táto suma podľa výpovedí dotknutých obyvateľov pre AP ani zďaleka nepokryje ich stratu. Kompenzačný proces je podľa nich byrokratický a majú len málo času na to, aby si našli nové ubytovanie.

Demolácia domov egyptskou armádou v pohraničnom meste Rafah Foto: TASR/AP

Od oznámenia egyptské jednotky postupne búrajú prázdne domy. V ďalších krokoch majú uvoľniť a zdemolovať celkovo 880 domov, v ktorých žije 10.000 ľudí. Podľa úradov by malo búranie skončiť v priebehu dvoch alebo troch týždňov.

Nárazníková zóna pozdĺž 13-kilometrovej hranice bude mať šírku 500 metrov a jej súčasťou budú i vodné priekopy brániace potenciálnym snahám o kopanie podzemných tunelov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.