Duda poslal Legiu do jarného šestnásťfinále

Futbalista Legie Varšava Marek Saganowski (vľavo) a hráč Metalistu Charkov Marco Torsiglieri bojujú o loptu v zápase 4. kola L - skupiny Európskej ligy Legia Varšava -Metalist Charkov vo Varšave 6. novembra 2014. Tretí zľava hráč Legie Slovák Ondrej Duda. Foto: TASR/AP

Varšava 7. novembra (TASR) - Ukrajinskému Metalistu Charkov strelil slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda dva góly vo dvoch zápasoch Európskej ligy UEFA 2014/2015 za sebou. Oba boli víťazné a poľský majster vďaka nim postúpil z L-skupiny do jarného šestnásťfinále už po štyroch kolách. Mladý Slovák najprv zariadil triumf 1:0 nad Charkovom v Kyjeve v 3. kole, vo štvrtok sa presadil v 84. minúte a rozhodol o triumfe Legie 2:1.

"Očakával som, že Metalist bude hrať na víťazstvo. Potrebovali bodovať, aby sa udržali v postupovej hre, tak sme vedeli, že to nebudeme mať ľahké," citoval Dudu portál sport.pl. Domáci inkasovali ako prví a museli duel otáčať, čo sa im už dlhší čas nestalo. Dušana Kuciaka, ktorý v európskom pohári inkasoval po dlhých 643 minútach, prekonal krásnymi nožničkami Vasylo Kobin v 22. minúte. "To svedčí o našej sile. Dôležité bolo rýchle vyrovnanie od Mareka Saganowského. O triumf sme potom bojovali až do konca," povedal 19-ročný Slovák.

Rozhodujúci okami prišiel po rýchlej akcii Orlanda Saa, ktorý perfektnou prihrávkou do priestoru našiel nabiehajúceho Dudu a ten už chladnokrvne z centra šestnástky poslal loptu do siete. "Musím sa poďakovať Orlandovi za skvelú prihrávku. Už som nemal inú možnosť, iba poslať loptu do brány. Obranca nevedel, či má zostať pri mne, ale ísť proti lopte, našťastie to pre nás skončilo najlepšie ako mohlo," opísal Duda gólový moment.

Výbornými výkonmi si slovenský mladík a reprezentant do 21 rokov vypýtal pozvánku aj do reprezentačného áčka, kam ho tréner Ján Kozák nominoval na kvalifikačný zápas v Macedónsku, resp. prípravný s Fínskom. "Keď som sa to dozvedel, ovládla ma obrovská radosť. Sníval som o tom už od detstva. V tíme je niekoľko hviezd ako Marek Hamšík. Môžem sa práve od neho veľa naučiť, keďže hrávame na rovnakej pozícii. Už sa neviem dočkať na prvý deň v A-reprezentácii," dodal Duda.

Takú prihrávku som musel premeniť

Štyri futbalové kluby majú po štvrtkovom 4. kole skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2014/2015 istý postup do jarného šestnásťfinále. Okrem Legie Varšava so Slovákmi Ondrejom Dudom a Dušanom Kuciakom sa z postupu tešili aj Dinamo Moskva s Tomášom Hubočanom, Red Bull Salzburg a ACF Fiorentina.

Legia v L-skupine doma zdolala ukrajinský Charkov 2:1 a udržala si stopercenntnú bilanciu. Jej triumf zariadil Duda, ktorý skóroval v 84. minúte za nerozhodného stavu 1:1, keď po rýchlom protiútoku využil presnú prihrávku od Orlanda Saa a z centra šestnástky prekonal Vladimira Dišljenkoviča v bránke ukrajinského klubu. Brankár Dušan Kuciak síce inkasoval v európskom pohári po dlhých 643 minútach, keď ho prekonal nádhernými nožničkami Vasyl Kobin, ale domáci duel otočili. Duda rozhodol šesť minút pred koncom riadneho času.

"Položartom, polovážne môžem povedať, že Charkov je môj obľúbený tím na strelenie gólu. Paradoxne, nehralo sa mi príliš dobre, ale gól všetko napravil. Musím sa poďakovať za perfektnú prihrávku, to už som musel jednoducho zakončiť gólom," citovali poľské médiá Dudu.

Hetrik Španiela Jonatana Soriana na štadióne Dinama Záhreb pomohol rakúskemu tímu k triumfu 5:1 v D-skupine, resp. k postupu do ďalšej fázy. Dvadsaťdeväťročný Soriano v tejto sezóne v 21 zápasoch rakúskej ligy a EL nastrieľal 17 gólov.

Pokoj v posledných dvoch zápasoch bude mať aj Fiorentina, ktorá prvé tri zápasy v K-skupine vyhrala a vo štvrtok remizovala 1:1 s PAOK Solún. Gréci boli bez zraneného slovenského stredopoliara Róberta Maka. ACF má na čele 10 bodov a ďalej ju posúva lepšia vzájomná bilancia s PAOK, ktorý je tretí so 4 bodmi.

EL UEFA 2014/15 - 4. kolo:

A-skupina
Apollon Limasol - Borussia Mönchengladbach 0:2 (0:0)

C-skupina
Asteras Tripolis - Tottenham Hotspur 1:2 (0:2)
Góly: 90. Barrales - 36. Townsend (z 11 m), 42. Kane, ČK: 89. Fazio (Tottenham)
/T. Košický (Asteras) odchytal celý zápas/

Besiktas Istanbul - Partizan Belehrad 2:1 (0:0)

D-skupina
Astra Giurgiu - Celtic Glasgow 1:1 (0:1)
Góly: 79. Amorim - 32. Johansen, ČK: 90. Laban (Astra)

Dinamo Záhreb - Red Bull Salzburg 1:5 (0:1)

E-skupina
Dinamo Moskva - GD Estoril Praia 1:0 (0:0)
Gól: 77. Kurányi
/T. Hubočan (Dinamo) odohral celý zápas/

Panathinaikos Atény - PSV Eindhoven 2:3 (2:1)

F-skupina
FK Karabach Agdam - Dnepr Dnepropetrovsk 1:2 (1:1)

Góly: 19. Gameiro, 41. Reyes, 90. Bacca - 32. Mpoku

Feyenoord Rotterdam - NHK Rijeka 2:0 (2:0)

VfL Wolfsburg - FK Krasnodar 5:1 (1:0)
Góly: 47. a 57. Hunt, 73. Guilavogui, 90. a 90.+ Bendtner (prvý z 11 m) - 72. Wanderson

Dynamo Kyjev - Aalborg BK 2:0 (0:0)
Góly: 70. Vida, 90. Gusev, ČK: 68. Dragovič (Dynamo)

Rio Ave Vila de Conde - Steaua Bukurešť 2:2 (1:0)
Góly: 35. a 77. Diego Lopes (druhý z 11 m) - 61. Keserü, 90. Filip, ČK: 90. Gouano (Rio Ave)

3. PAOK 4 1 1 2 7:5 4
4. Minsk 4 0 1 3 1:11 1

L-skupina
KSC Lokeren - Trabzonspor 1:1 (1:1)
Góly: 5. Patosi - 45. Waris

Legia Varšava - Metalist Charkov 2:1 (1:1)
Góly: 29. Saganowski, 84. Duda - 22. Kobin
/D. Kuciak odchytal celý zápas, O. Duda (obaja Legia) odohral celý zápas a v 84. min gól/